Priprave na brexit: zakonodajni podvig brez primere

Vlada bo razveljavila zakon, s katerim je bila pred 44 leti vzpostavljena prevlada evropske zakonodaje nad britansko.

Objavljeno
30. marec 2017 18.34
BRITAIN-EU/
Jure Kosec
Jure Kosec

Britanska vlada je dan po uveljavitvi 50. člena lizbonske pogodbe predstavila načrt za razveljavitev na tisoče evropskih predpisov in uredb, ki jih bo britanski parlament med procesom izstopanja Združenega kraljestva iz Evropske unije zamenjal z novo zakonodajo.

Od leta 1990 je bilo v Bruslju po izračunih Thomson Reutersa sprejetih več kot 52.000 različnih vrst zakonskih aktov. Strokovnjaki napovedujejo, da bo njihova pretvorba in v britansko zakonodajo eden največjih zakonodajnih podvigov v zgodovini Združenega kraljestva, ki bo najverjetneje trajal več let. Da bo proces čim hitrejši, bo vlada sekundarno zakonodajo spreminjala po hitrem postopku, v skladu s konvencijami, ki segajo nazaj v 16. stoletje. Nekatere medtem že skrbi, da bo z dodatnimi pristojnostmi šla predaleč.

Izpolnjevanje obljube

Z novo zakonodajo bo vlada razveljavila zakon o priključitvi evropski skupnosti, s katerim je bila pred 44 leti vzpostavljeno današnja prevlada evropske zakonodaje nad britansko. Načrt, objavljen v obliki bele knjige, ki jo je poslancem predstavil minister za izstop iz EU David Davis, predvideva prenos evropskih pravil v britansko zakonodajo, s čimer se bo država ob izstopu iz Unije izognila kakršni koli zakonski negotovosti. Število teh bi lahko po ocenah strokovnjakov doseglo 19.000. Britanski parlament bo nato dobil priložnost, da poseže v vsakega izmed njih,"»ga razveljavi, dopolni ali izboljša«, je Davis pojasnil poslancem dan potem, ko je Združeno kraljestva kot prva država v zgodovini sprožilo uradne postopke za izstop iz EU.

S sprejetjem nove zakonodaje bo britanska vlada izpolnila referendumsko obljubo o koncu prevlade evropske zakonodaje nad britansko, je med nastopom poudaril minister. »Naši zakoni bodo ponovno nastajali v Londonu, Edinburgu, Cardiffu in Belfastu ter ne bodo več interpretirani s strani sodnikov v Luksemburgu, ampak sodnikov v Združenem kraljestvu«. Toda Davis je hkrati potrdil, da se bo vpliv obstoječe evropske zakonodaje čutil še več let po koncu pogajanj o brexitu in izstopu države iz EU, je poročal Financial Times. Pretekle razsodbe sodišča EU, kar zadeva evropsko zakonodajo, bodo namreč ostale veljavne in imele enak status kot razsodbe britanskega vrhovnega sodišča.

Vladanje z odlokom

Minister je med drugim tudi potrdil, da bo nova zakonodaja vladi dodelila dodatne moči za spreminjanje in popravlje tistih zakonov, ki ob izstopu iz EU ne bi več opravljali svoje funkcije. Kot primer je navedel zakone, ki pristojnosti dodeljujejo različnim evropskih institucijam. Vlada bo tako lahko po hitrem postopku posegla v posamezne člene in jih spremenila. Pri tem se bo zanašala na parlamentarna pravila, sprejeta v času Henrika VIII., ki so monarhu dovoljevala, da je zakone spreminjal s preprostim odlokom. Davis je poslancem zagotovil, da bo veljavnost dodatnih moči časovno omejena, vsaka napaka, do katere bo prišlo, pa bo lahko odpravljena.

Kritikov vlade njegova zagotovila po pričakovanjih niso pomirila, vodja laburistov Jeremy Corbyn je konservativce obtožil posedovanja »diktatorskih moči«. Predstavniki opozicijskih strank so opozorili predvsem na nevarnost nenadzorovanega manjšanja zakonskih standardov na področjih pravic delavcev in potrošnikov, varovanja okolja in zdravstvenih storitev. Laburist Keir Starmer, minister za izstop iz EU v senci, je poudaril, da ima brez parlamentarnega nadzora proste roke, da stori kar koli ji pride na pamet. Podobno je razmišljal poslanec liberalnih demokratov Tom Brake: »Nihče ni glasoval za to, da bi samemu sebi zmanjšal obseg pravic, postal revnejši oziroma živel v manj varni državi.«

Nevarnost, da bo vlada dejansko šla po tej poti, je vsaj za zdaj majhna. Evropska unija je Londonu namreč jasno nakazala, da brez ohranjanja dosedanjih standardov, Združeno kraljestvo ne more realno upati na sklenitev trgovinskega sporazuma z EU v bližnji prihodnosti. Kot je ob predstavitvi nove zakonodaje poudaril David Davis, je prvi namen uvažanja obstoječih evropskih pravil odpravljanje kakršnih koli negotovosti v gospodarstvu. Iz njegovih besed je razbrati, da prva prioriteta vlade niso ideološki spopadi, ampak gladka tranzicija.