Rama: Kosovo je realnost, Vučić: Nihče ne bo v Beogradu žalil Srbije

Da so odnosi med Srbijo in Albanijo še vedno napeti, sta premiera dokazala med tiskovno konferenco.

Objavljeno
10. november 2014 13.25
SERBIA-ALBANIA-DIPLOMACY
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Beograd – Srbsko glavno mesto danes, prvič po letu 1946, gosti albanskega državnika - premiera Edija Rama, a se je kljub optimističnim napovedim zapletlo še preden se je dobro začelo. »Neodvisnost Kosova je neizogibna realnost,« je med tiskovno konferenco dejal Rami in s tem nenačrtovano komentiral odnose med Srbijo in Kosovom. Svojo gostiteljico je po poročanju Tanjuga pozval, naj prizna neodvisnost Kosova, s čimer bi naredila pomemben korak ne le k varnosti v regiji, ampak tudi v celotni Evropi, hkrati  pa odgovorila na številna odprta vprašanja med Srbi in Albanci.

Vučić se je nemudoma odzval, da nikomur ne bo dovolil, da bi v Beogradu poniževal Srbijo in da se je albanski premier s to temo oddaljil od teme srečanja. »Kosovo je del Srbije ... nikakršne veze nima z Albanijo in je tudi ne bo imelo,« je povedal. Kljub ostremu odzivu je dodal, da bo Edi Rama vedno dobrodošel v Srbiji in da bodo storili vse, da podpišejo izredno pomembne sporazume z Albanijo, hkrati pa izrazil upanje, da ne bo znova minilo 60 let do obiska naslednjega albanskega državnika.

Po srečanju med Ramijem in Vučićem se bosta na skupni seji sešli še delegaciji obeh držav. Rama se bo danes sestal tudi z beograjskim županom Sinišo Malim in se udeležil okrogle mize o sodelovanju med Srbijo in Albanijo.

Pred srečanjem optimizem

»Z obiskom se odpira novo poglavje odnosov med Srbijo in Albanijo, ki bo posvečeno večjemu sodelovanju pri doseganju skupnega cilja – ohranjanja stabilnosti na Balkanu,« je še pred srečanjem po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal anonimni predstavnik srbske vlade. Podobne upe so izrazili tudi v Tirani, kjer upajo, da bodo z današnjim obiskom za  seboj pustili krizo, ki jo je na nogometni tekmi med albansko in srbsko reprezentanco v Beogradu zanetil prelet daljinsko vodenega kvadrokopterja z zastavo Velike Albanije.

Incident na nogometni tekmi je bil tudi razlog, da so za oktobra načrtovani obisk Rama prestavili na danes. »Napočil je čas, da obrnemo stran in ne zaidemo v past politike, katere talci smo že dolgo časa,« je še pred obiskom povedal Rama, ki je dejal, da si Albanija in Srbija prizadevata za skupni cilj – članstvo v EU. Obe državi sta namreč letos storili korak bližje k Uniji: Albanija je poleti dobila status kandidatke, Srbija pa je januarja letos po sklenitvi dogovora o normalizaciji odnosov s Kosovom začela pristopna pogajanja. V ozadju današnjega srečanja tako po mnenju mnogih bolj kot želja po normalizacij odnosov tli težnja po članstvu v EU.

Zgodovinsko slabi odnosi med Albanijo in Srbijo so po poročanju STA najnižjo točko dosegli v letih 1998 in 1999 v času konflikta na Kosovu med srbskimi silami in večinsko albanskim prebivalstvom. Podpora Tirane osamosvojitvi Kosova in to, da je februarja 2008 Albanija med prvimi priznala neodvisnost Kosova, pa je odnose med državama ohranjalo hladne.

Zadnji albanski premier, ki je obiskal Beograd, je bil Enver Hoxha junija leta 1946.