Donald Trump znova zagrozil Severni Koreji

Dejal je, naj se Severna Koreja spametuje ali pa bo doživela težave, kot jih je doslej le malo držav.

Objavljeno
11. avgust 2017 09.21
Š. J., STA
Š. J., STA
Washington − Ameriški predsednik Donald Trump je v četrtek stopnjeval grožnjo Severni Koreji. Dejal je, naj se Severna Koreja spametuje ali pa bo doživela težave, kot jih je doslej le malo držav. Dodal je, da je bila njegova nedavna izjava o ognju in gnevu morda še premila.

Trump sicer pravi, da ne govori o kakšnem preventivnem napadu na Severno Korejo, je pa svoje predhodnike obtožil, da niso storili dovolj glede te države. Na vprašanje, kaj namerava storiti, pa je odgovoril, da se »jim bodo zgodile stvari, o katerih niso mislili, da se bodo«.

Kljub zelo ostri retoriki Washingtona in Pjongjanga v zadnjih dneh ZDA sicer niso izvršile nobenih vojaških premikov. Tudi Severna Koreja ni storila ničesar, priredila je le nekaj zborovanj, da je lahko svetu pokazala fotografije nezadovoljnih množic.


Foto: KCNA VIA KNS / STR / AFP

Ameriški državni sekretar Rex Tillerson je državljanom dejal, da lahko mirno spijo, obrambni minister Jim Mattis pa je sporočil, da so ZDA osredotočene na diplomacijo in vlada sodeluje z zavezniki v tej smeri.

Trump je bil v soboto vesel, ker je Varnostni svet ZN soglasno sprejel resolucijo z novimi sankcijami proti Severni Koreji zaradi raketnih preizkusov. Severna Koreja se je na resolucijo odzvala pričakovano in z grožnjami na vse strani.

Nato je v medije prišla novica, da ima Severna Koreja dovolj majhno jedrsko konico, da jo lahko namesti na raketo dolgega dosega, in Trump je v ponedeljek izgubil živce ter Pjongjangu zagrozil s ognjem in gnevom, kot ga svet še ni videl.

Pjongang je odgovoril z objavo načrta o napadu na ameriški otok Guam, kjer prebiva 160.000 ljudi in 7000 ameriških vojakov. Predsednik Severne Koreje Kim Džong Un ima menda pripravljenih 12 raket za napad na Guam.

Ameriški vojaški in diplomatski analitiki menijo, da si severnokorejski voditelj Kim Džong Un ne more privoščiti napada na ZDA, saj bi to pomenilo konec Severne Koreje in tudi njega.

ZDA imajo na Guamu šest jedrskih bombnikov B-1, številne lovce v Južni Koreji, bojne ladje in podmornice in neomejen jedrski arzenal v ZDA za uresničenje Trumpovih groženj.