Ebola: v Liberiji napredek, Sierra Leone razlog za zaskrbljenost

Člani misije ZN so sporočili, da zaradi širjenja virusa v Sierri Leone do 1. decembra ne bodo dosegli postavljenih ciljev.

Objavljeno
25. november 2014 15.16
ITALY-HEALTH-EBOLA-SLEONE
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Freetown − Najhujša epidemija ebole v zgodovini, ki je v letu dni zahtevala skoraj 5500 življenj od skupaj 15.351 obolelih, je v Liberiji nekoliko izgubila zagon, še vedno pa se neusmiljeno širi v Sierri Leone. Cilji misije ZN za boj proti eboli (UNMEER), postavljeni za 1. december, tako najverjetneje ne bodo v celoti doseženi.

»Na nekaterih območjih bomo presegli zastavljene cilje. A jih bomo skoraj gotovo ponekod zgrešili. V obeh primerih se bomo prilagodili razmeram na terenu,« je včeraj pojasnil predstavnik UNMEER Anthony Banbury. Cilj misije do začetka decembra je 70 odstotkom okuženih priskrbeti zdravstveno oskrbo ter ustrezno pokopati 70 odstotkov vseh smrtnih žrtev. Kot je pojasnil Banbury, bodo v Liberiji, kjer je virus doslej zahteval največ življenj, dosegli cilj, manj spodbudne pa so novice iz Sierre Leone. Najhuje je na ruralnih območjih, pa tudi v mestih Freetown, Makeni in Port Loko.

Glavna naloga misije sicer ni zdravljenje, ampak usklajevanje vseh, ki bijejo bitko z virusom. Kot je dejal Banbury, je bilo vzpostavljanje velikih zdravstvenih centrov doslej nujno, s širjenjem bolezni v manjše kraje in vasi pa se je pojavila potreba po manjših in mobilnejših zdravstvenih enotah, ki se lahko hitreje odzovejo.  

Virus, ki povzroča hemoragično mrzlico (simptomi so sprva podobni gripi s spremljajočo drisko in bruhanjem, nato pa nastanejo tudi obsežne notranje krvavitve), je najhuje prizadel tri afriške države − Sierro Leone, Gvinejo in Liberijo. Samo v Liberiji je v letu dni umrlo 3000 ljudi, a zdaj kaže, da jim je širjenje bolezni uspelo upočasniti. »Ebola je več mesecev preganjala nas, danes pa mi preganjamo ebolo,« je sporočila liberijska predsednica Ellen Johnson Sirleaf. Državljane je pozvala, naj podvojijo svoja prizadevanja in s tem do božiča povsem zajezijo širjenje.

Z ebolo se spopada tudi Mali, od koder poročajo o osmem primeru okužbe, za šesterico obolelih je bila bolezen že usodna. Malijske oblasti so sporočile, da so zadnjega v vrsti okuženih že namestili v zdravstvenem centru. Medtem pa še naprej spremljajo zdravstveno stanje več kot 270 ljudi, ki so prišli v stik s 70-letnikom, ki se je okužil v Gvineji in nato pripotoval v Mali.