Protestniki v New Yorku: »Ne morem dihati«

Ulice New Yorka je včeraj znova zavzela večtisočglava množica, ki je opozarjala na policijsko nasilje in rasizem.

Objavljeno
05. december 2014 13.12
Police Chokehold Death Reaction
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

New York - Smrt temnopoltega najstnika Michaela Browna, ki ga je v Fergusonu ustrelil belopolti policist, je ZDA znova opomnila na medrasna vprašanja, javnost in mediji pa so postali veliko bolj občutljivi na posamezne incidente, v katere so vpleteni policisti in temnopolti. Na ulicah New Yorka so tako tudi danes ponoči potekali množični protesti proti odločitvi porote, da ne bodo sodno preganjali policista, ki je zadavil neoboroženega temnopoltega Erica Garnera. O novem primeru smrti neoboroženega temnopoltega, ki ga je ustrelil policist, danes poročajo še iz Arizone.

V delih New Yorka so tako tudi sinoči odmevali vzkliki »Ne morem dihati«, besede, s katerimi je 43-letni Eric Garner, ki je preprodajal neobdavčene cigarete, policista zaman prosil, naj nekoliko popusti smrtonosni prijem okoli njegovega vratu. »Ljudje v tej državi so siti in naveličani sistematičnih problemov z rasizmom. Na ulicah smo zato, da povemo, da življenja temnopoltih štejejo,« je povedal Jason Pollock, eden od protestnikov, ki so brooklynski most prečkali s črnimi krstami in napisi »Rasizem ubija« ter »To se mora končati danes«. Policija je od srede aretirala več kot 80 protestnikov.

Manjši protesti so sinoči potekali tudi v mestih Chicago, Washington, Denver in Boston, v Minneapolisu je manjša skupina ljudi za kratkem čas blokirala tudi tamkajšnjo avtocesto.

O novem incidentu danes poročajo tudi iz Arizone, kjer je belopolti policist ustrelil neoboroženega 34-letnega temnopoltega. Iz tamkajšnje policije so sporočili, da je policist streljal, ker je mislil, da osumljeni sega po orožju. Gre sicer le za zadnji primer smrti, ko je policist prehitro posegel po orožju. Prejšnji mesec je pod streli policije padel 12-letnik v Clevelandu, 'oborožen' z zračno repliko pištole. Avgusta pa je policist v Fergusonu ustrelil tudi neoboroženega 18-letnega Michaela Browna, ki je sicer pred tem oropal trgovino. Po njegovi smrti so sledili množični protesti, ki so se znova razplamteli po odločitvi velike porote, da policistu ne bodo sodili.