Rekordno število protestnikov proti predsednici

V južnokorejski prestolnici se je zbralo več kot milijon ljudi, ki zahtevajo odstop predsednice Park Geun Hje zaradi korupcijske afere.

Objavljeno
26. november 2016 21.23
South Korea Politics
A. M.
A. M.

Če je mogoče soditi po rastočem obsegu števila protestnikov, ki zahtevajo njen odstop, se južnokorejski predsednici Park Geun Hje čedalje močneje maje stolček. Kljub hladnemu vremenu in snegu se je namreč v noči na nedeljo na ulicah Seula v pozivu, naj zaradi korupcijske afere, povezane z njeno dolgoletno zaupnico Čoi Sun Sil, ki jo obtožujejo prevare, zlorabe položaja in vmešavanja v državne zadeve, sestopi z oblasti, zbralo več kot milijon ljudi, še pol milijona jih pričakujejo na protestih v drugih delih države.

To so doslej najbolj množični protesti proti Parkovi, ki jih je sprožila ugotovitev da je predsedničina dolgoletna prijateljica izkoriščala svoje povezave z vrhom države za izsiljevanje visokih donacij od velikih južnokorejskih korporacij. A kot pojasnjuje naša sodelavka in odlična poznavalka Azije Zorana Baković, se za izražanjem gneva zaradi nepravilnosti, v katere se je zapletla predsednica, skriva precej širše nezadovoljstvo, predvsem mladih, nad družbenim ustrojem, v katerem imajo člani uveljavljenih družin, torej elit, veliko širše odprta vrata za vzpon po družbeni lestvici, kot vsi drugi.

Protesti proti južnokorejski predsednici na ulicah Seula so bili doslej pretežno mirni. Foto: Lee Jin Man/AP

Protestom, ki trajajo že pet tednov in so največji po prodemokratičnih demonstracijah v osemdesetih letih, se je pridružila široka paleta različnih slojev južnokorejske družbe, vključno s študenti, kmeti in budističnimi menihi. Ocene organizatorjev o številu udeležencev današnjega protesta - samo v Seulu so jih našteli okoli 1,3 milijona -, se sicer precej razlikujejo od policijskih ocen, ki govorijo o »zgolj« 260.000 protestnikih na ulicah prestolnice.

V zadnjih tednih je podpora predsednici Park Geun Hje po navedbah BBC padla na vsega 5 odstotkov, kljub njenemu opravičilu zaradi »pretiranega zaupanja« dolgoletni prijateljici in zagotovila, da bo polno sodelovala s preiskovalci. Kot so še zapisali pri britanski medijski hiši, južnokorejska ustava sicer ne dovoljuje pregona predsednika oziroma predsednice na položaju, a Parkovi zdaj grozi ustavna obtožba, ki bi je lahko stala mandata, ki bi se ji sicer iztekel čez 15 mesecev. Po nekaterih napovedih bi lahko parlament o ustavni obtožbi predsednice odločal že prihodnji teden, vzdušje med poslanci pa ji menda ni naklonjeno.

Protestniki v središču Seula. Foto: Jeon Heon-kyun/AP