Širjenje ebole se v Liberiji upočasnjuje

V Liberiji so na vrhuncu epidemije imeli po 500 novih primerov na dan, zdaj je število padlo na 50.

Objavljeno
12. november 2014 15.18
TOPSHOTS-INDONESIA-EBOLA-WHO-ASIA PACIFIC
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Monrovia − Po letu dni bitke z najhujšim izbruhom ebole v zgodovini − po več kot 13.000 okuženih in skoraj 5000 mrtvih − iz Liberije, ki jo je epidemija virusa hemoragične mrzlice najhuje prizadela, naposled prihajajo spodbudnejše novice. Širjenje virusa se je v zadnjih tednih upočasnilo: na dan opazijo do 50 novih primerov okužbe, in ne več po 500 kot na vrhuncu epidemije.

»Število na novo okuženih se je zmanjšalo,« je za francosko tiskovno agencijo AFP potrdil predstavnik liberijskega ministrstva za zdravje Tolbert Nyenswah, ki pa opozarja, da širjenja virusa še niso omejili, zgolj upočasnili.

Ebola se medtem nebrzdano širi v sosednjih državah Sierri Leone in Gvineji.

O novih primerih poročajo tudi iz Malija, od koder so sporočili, da sta za ebolo najverjetneje umrla 66-letni pacient, ki je v zasebni bolnišnici Pasteur v glavnem mestu Bamako pred kratkim poiskal pomoč zaradi odpovedi ledvic, in medicinska sestra, ki je skrbela zanj. Pozneje se je izkazalo, da je pacient pred kratkim pripotoval iz Gvineje in da sta za ebolo umrla dva člana njegove družine, a je to osebju v bolnišnici zamolčal.

Celotna bolnišnica s približno 30 pacienti in zdravstvenimi delavci je zdaj pod karanteno. Med njimi je tudi 15 pripadnikov sil Združenih narodov, ki so se zdravili v bolnišnici. »Ne razumemo ukrepov osamitve /.../ Ničesar nimamo za jesti. Tu vlada kaos, popolna zmešnjava,« je za AFP povedal eden od zdravnikov, zaprt v bolnišnici.

Izredne ukrepe so v strahu pred ebolo sprejeli tudi na Filipinih, kamor se je danes vrnilo 108 mirovnikov ZN, ki so bili na desetmesečni misiji v Liberiji. Takoj po pristanku na letališču v Manili so jih napotili v bližnjo vojaško oporišče, od koder bodo odpotovali na majhen, neposeljen otok Caballo. Tam bodo ostali prihodnjih 21 dni, kolikor je dolga inkubacijska doba. Podoben ukrep velja tudi za vse druge potnike, ki na Filipine pripotujejo iz treh najbolj prizadetih afriških držav.