Srednjeafriška republika napovedala tožbo proti francoskim vojakom

Ukrepali bodo proti posameznikom, osumljenim posiljevanja begunskih otrok.

Objavljeno
07. maj 2015 16.07
CAFRICA-FRANCE-UN-ARMY
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Bangui − Pravosodni minister Srednjeafriške republike Aristide Sokambi je napovedal, da namerava uradni Bangui proti francoskim vojakom, osumljenim spolne zlorabe begunskih otrok, ki so se nanje obrnili za hrano, sprožiti sodni postopek. Kot poudarjajo, nameravajo tožiti posameznike, in ne francoske države.

Interno poročilo Združenih narodov − pred skoraj letom dni ga je Franciji razkril uslužbenec pri ZN, javnosti, natančneje britanskemu Guardianu, pa ga je pred kratkim izročila Paula Donovan iz organizacije AIDS Free World – razkriva, da je domnevno 14 francoskih vojakov spolno zlorabilo več otrok, starih med osem in 15 let. Otroci, ki so se pred medverskim nasiljem zatekli v begunsko taborišče v glavnem mestu Bangui, so tako znova postali žrtve.

»Obžalujemo dejstvo, da nas niso vključili v preiskavo, kljub temu da imamo s Francijo podpisane sporazume o sodelovanju. Državnemu tožilcu sem zato naročil, naj odpre preiskavo in zahteva dokaze, ki so že na voljo Francozom,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal minister Sokambi.

Spolne zlorabe najmlajših so se zgodile med decembrom 2013 in junijem 2014, ko je uradni Pariz zaradi čedalje hujšega medverskega nasilja v Srednjeafriški republiki v državo napotil francoske vojake. Več sto jih je bilo nastanjenih na letališču M'Poko v Banguiju, ki se je po izbruhu nasilja spremenil v begunsko taborišče.

Zlorabe so najprej zabeležili že v Združenih narodih, kjer so na podlagi pričevanj otrok pripravili interno poročilo, a je vodja operacij na terenu Anders Kompass zaradi nezadovoljstva z odzivom poročilo julija 2014 poslal še v Pariz. Ko je poročilo pred kratkim pricurljalo v javnost, so Kompassa s položaja suspendirali, a je v torek znova prevzel položaj. Proti njemu znotraj ZN zaradi razkritja zaupnih dokumentov francoskim oblastem še vedno poteka preiskava.

Kot smo že poročali, pedofilski škandali ZN vsekakor niso tuji, nanje so že leteli očitki zaradi neustreznega odziva na pedofilske kroge v DR Kongu, Kosovu in Bosni, mirovniške sile so se očitkov o spolnem nasilju otepale tudi na Haitiju, v Burundiju in Liberiji.

Francija je okoli 2000 vojakov v SAR napotila konec leta 2013, potem ko je država vse globlje tonila v medversko nasilje, vse glasnejša pa so bila svarila pred novim genocidom na afriških tleh. Po podatkih AFP je od decembra 2013 v državi pred nasiljem domove zapustilo skoraj 900.000 ljudi oziroma deset odstotkov populacije. Francoske sile se zdaj počasi umikajo iz države, od septembra so namreč v državi prisotne mirovne sile ZN v okviru misije MINUSCA.