Humanitarna pomoč v Jemen zgolj po kapljicah

WHO je humanitarne razmere v državi, kjer se spopadi zgolj krepijo, označil za »kritične«. Doslej je umrlo že 640 ljudi.

Objavljeno
08. april 2015 21.16
TOPSHOTS-YEMEN-CONFLICT
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Sana - Najrevnejša država Bližnjega vzhoda se iz dneva v dan pogreza v vse bolj krvavo vojno. Po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) je od 19. marca umrlo najmanj 640 ljudi, več kot 2200 je ranjenih. Humanitarne razmere v državi so po njihovih besedah »kritične«, pomoč od zunaj zaradi zaprtih zračnih in morskih poti vse prepočasi prihaja do civilistov.

Navedbe o vse slabših humanitarnih razmerah je po poročanju STA potrdil tudi Grant Pritchard iz organizacije Oxfam. Po njihovih podatkih več kot deset milijonov ljudi nima hrane. Vse slabša je tudi oskrba z vodo in elektriko, na območju primanjkuje zdravil in druge medicinske pomoči.

Organizaciji Zdravniki brez meja je ravno danes uspelo prepeljati 2,5 tone medicinskih pripomočkov do mesta Aden, kjer se v zadnjih dneh bije srdita bitka med privrženci mednarodno priznanega predsednika Abeda Rabuja Mansurja Hadija in pripadniki šiitske milice Huti. Hadi se je po begu iz Sane za kratek čas zatekel v Aden in ga celo razglasil za začasno glavno mesto države, a je nato zaradi napredovanja Hutijev pobegnil v Saudsko Arabijo. Mesto se je zdaj spremenilo v bojišče. Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da so šiitski uporniki, proti katerim Saudska Arabija vodi ofenzivo, tudi danes z okoliških hribov obstreljevali mesto in pri tem ubili najmanj 22 ljudi. Nadaljevali so se tudi saudski zračni napadi na uporniške položaje na tamkajšnjem mednarodnem letališču in vojaškem zračnem oporišču Al Anad.

Sunitske arabske države pod vodstvom Saudske Arabije so zračno ofenzivo na Jemen začele pred približno dvema tednoma, potem ko so šiitski Hutiji, katere podpira padli predsednik Ali Abdulah Saleh, začeli prodirati proti mestu Aden. Nad Jemnom so zarohnela saudska vojaška letala, iz uradnega Riada pa so sporočili, da ne nameravajo odnehati, dokler upornikov ne prisilijo v predajo.

Washington je saudsko posredovanje pozdravil, sinoči pa so iz zunanjega ministrstva sporočili, da bodo okrepili dobavo orožja arabski koaliciji in povečali izmenjavo obveščevalnih podatkov z državami. Namestnik ameriškega državnega sekretarja Antony Blinken je ob tem pohvalil uradni Riad, ker je upornikom in njihovih zaveznikom poslal jasno sporočilo, da ne morejo s silo osvojiti Jemna.

Zavezništvo s Hutiji sunitske države očitajo šiitskemu Iranu, ki je prav danes sporočil, da v Adenski zaliv pošilja dve vojaški ladji. Kot je preko iranske tiskovne agencije Irna sporočil poveljnik iranske vojaške mornarice Habibilah Sadžari, je njihov cilj »zavarovati iranske trgovske poti pred pirati«. Uradni Teheran sicer vsakršne očitke o sodelovanju z jemenskimi šiitskimi uporniki ostro zanika.