Porošenko: Uporniki s prve bojne črte umaknili del težkega orožja

Kljub umiku težkega orožja z vzhoda Ukrajine še vedno poročajo o občasnih kršitvah dogovorjenega.

Objavljeno
10. marec 2015 12.20
UKRAINE-RUSSIA-CRISIS-POLITICS
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Kijev − Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je potrdil, da so uporniki v skladu z dogovorjenim 12. februarja s prve bojne črte umaknili velik del težkega orožja. »Levji delež« raket in težjega strelnega orožja so po besedah predsednika umaknile tudi ukrajinske sile, a mir kljub temu še zdaleč ni zagotovljen.

»Premirje velja ali pa tudi ne. Odvisno, kako gledaš. Lahko pa rečem, da nam je uspelo ustaviti ofenzivo agresorja,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal Porošenko. Kljub sklenitvi dogovora o premirju je bilo od 15. februarja ubitih 64 ukrajinskih vojakov, od začetka vojne na vzhodu Ukrajine skupno 1549. Spopadi med ukrajinskimi silami in proruskimi uporniki so sicer po ocenah ZN zahtevali več kot 6000 življenj. Skoraj milijon ljudi je zapustilo domove.

Žarek upanja predstavlja zadnji mirovni sporazum, sklenjen v Minsku. Prva faza predvideva vzpostavitev tamponskega območja, širokega od 50 do 140 kilometrov. Kako daleč od prve frontne črte morata vojskujoči se strani umakniti težko orožje, je odvisno od dosega orožja.

Porošenko je še napovedal, da se bo danes sestal s tako imenovanim »vojnim kabinetom«, s katerim bodo razpravljali o »pomembnih odločitvah«. Kakšnih, ni pojasnil.

Zadnji mirovni sporazum je bil sklenjen po diplomatski ofenzivi nemške kanclerke Angele Merkel in francoskega predsednika Françoisa Hollanda. Preboj v pogajanjih z Moskvo in Kijevom sta napovedala ravno v času, ko so v ZDA resno razmišljali o začetku oboroževanja ukrajinskih sil. Po sklenitvi dogovora so ugibanja o pošiljanju ameriškega orožja v Ukrajino potihnila. Nemški veleposlanik v ZDA Peter Wittig je včeraj za ameriško tiskovno agencijo AP pojasnil, da je Obama načrte o oboroževanju opustil že po srečanju z Merklovo, v začetku februarja. Ameriški predsednik se je menda strinjal z nemško kanclerko, da je treba diplomatskim in političnim prizadevanjem »dati nekaj prostora«.