Zaostrovanje konflikta: Turčija bije več vojn hkrati

Rakete padajo tudi na turško stran meje, ki postaja enotna frontna črta. Sirske vladne sile spet sklenile obroč okoli Alepa.

Objavljeno
04. september 2016 16.03
TOPSHOT-TURKEY-SYRIA-CONFLICT-POPULATION
Boštjan Videmšek, poročevalec, N. Č.
Boštjan Videmšek, poročevalec, N. Č.

Kilis, turško-sirska meja − Turška vojska je v soboto v bližini Kilisa z dvajsetimi tanki in vojaki odprla svojo drugo fronto v severni Siriji, ki je namenjena obračunu s samooklicano Islamsko državo in milico sirskih Kurdov YPG. Istočasno je bilo v srditih spopadih na jugovzhodu Turčije ubitih okoli sto pripadnikov Kurdske delavske stranke (PKK) in najmanj enajst turških vojakov.

Turčija je država v vojni, čeprav tega v Istanbulu in Ankari ni mogoče čutiti. Turška vojska, oslabljena po julijskem spodletelem poizkusu vojaškega državnega udara, bije vojno tako na svojem ozemlju, kot v Siriji, intenzivnost spopadov pa je iz dneva v dan višja, v kar smo se v zadnjih dneh prepričali na različnih delih turško-sirske meje, predvsem pa v Karkamisu in Kilisu, po katerem s sirske strani meje dnevno padajo rakete.

Zdi se, da bo velik del skoraj 900 kilometrov dolge turško-sirske meje že zelo kmalu postal frontna črta − in to na obeh straneh meje. Na jugovzhodu Turčije uradna Ankara bije krvavo vojno s Kurdsko delavsko stranko (PKK), ki se v svoji »politiki« prav tako vse bolj odloča za vojno. Na področju zahodno od reke Evfrat, kjer je turška vojska pred enajstimi dnevi pri Džarablusu skupaj s pripadniki različnih sirskih uporniških skupin na čelu s Svobodno sirsko vojsko (FSA) tudi »fizično« vstopila v najbolj krvavo vojno našega časa, Turčija bije vojno tako z Islamsko državo, kot s kurdsko milico YPG. Ravno kurdski vojaški pohod po severu države in združevanje vseh treh kurdskih provinc v avtonomno območje Rojava je bil ključen motiv turške vojaške operacije Ščit Evfrata.

Turčija bije tudi tretjo vojno − diplomatsko. Ena ključnih bitk je umirjanje po propadlem puču močno ohlajenih odnosov z Združenimi državami. Temu je bilo namenjeno tudi današnje kratko srečanje turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana z ameriškim predsednikom Barackom Obamo ob robu vrha G20 v kitajskem Hangzhouu. Obama je podprl turško vojaško operacijo v Siriji, v kateri sicer sodeluje tudi ameriška vojska.