Navdušenje nad tablicami je splahnelo

Rast prodaje je z lanskih 52 padla na sedem odstotkov, prodaja ipadov bo celo nižja kot lani.

Objavljeno
26. november 2014 16.39
afp US-APPLE-UNVEILS-NEW-IPAD-MODELS
Matjaž Ropret, Infoteh
Matjaž Ropret, Infoteh

V komaj petem letu obstoja bo prodaja ipadov letos verjetno prvič upadla. Zelo pa se ohlaja začetno navdušenje kupcev nad tablicami nasploh. Po podatkih analitske hiše IDC bo letošnja prodaja le nekaj odstotkov višja od lanske, v Sloveniji bo menda celo nižja.

Še lani je kazalo, da so tablice nedvomno naprave prihodnosti. V prvih štirih letih se je prodaja strmo povečevala. Toda letos pozimi se je začela ustavljati in v drugi polovici leta je dokončno postalo jasno, da navdušenja konec. Po podatkih IDC je rast strmoglavila z lanskih 52 na le nekaj več kot sedem odstotkov. Prodaja ipadov bo letos, kot vse kaže, celo nižja kot lani, kar je prvi padec za Applove tablice, odkar so spomladi 2010 sploh začele norijo. IDC napoveduje 12-odstotno znižanje števila prodanih ipadov. Celo prenosnikom so kupci namenili nekaj že skoraj izgubljenega zanimanja, medtem ko so jih tablice skorajda nehale zanimati.

Kje so razlogi? Več jih je, med njimi pa Ryan Reith iz IDC izpostavlja daljše obdobje lastništva tablic, kot so ga pričakovali. »Industrija je pričakovala, da bodo kupci tudi tablice menjali na dve do tri leta, tako kot pametne telefone. Toda zdaj imajo mnogi že tri ali celo štiri leta isto tablico. Glavna razloga za to so nadgradnje operacijskega sistema za starejše modele in vse večja uporaba pametnih telefonov za vse več opravil.«

Prav v zadnjem Reithovem argumentu se skriva morda najpomembnejši razlog za manjše navdušenje nad tablicami. Marsikdo je kljub začetnemu zgražanju nad orjaškimi pametnimi telefoni (tablifoni) ugotovil to, kar smo trdili že pred enim letom. Namreč, da so to najboljše mini tablice in da prave zaradi tega niti ne potrebuje. Še posebej prihod iphona 6 plus je spremenil mišljenje marsikoga, ki si prej ni znal več predstavljati življenja brez ipada.

Med tistimi, ki se ne odločijo za novo tablico, pa sta verjetno dve vrsti uporabnikov. Kupci ipada, ki nimajo pravega razloga za nakup novega, saj jim stari še vedno deluje povsem dobro in omogoča vse, kar bi lahko počeli z novim. In kupci poceni (kitajskih) tablic, ki so se z nakupom opekli in nočejo ponoviti napake. Morda nekatere prej ali slej premami ipad ali kakšna druga kakovostna tablica, večina pa je vsaj za nekaj časa opravila s temi napravami. Še posebej, če si je v vmesnem času privoščila večji telefon in/ali ultralahek prenosnik.

Nenazadnje pa je marsikdo tudi ugotovil, da tablice le niso tako zelo uporabne, kot je sprva kazalo. Večina jih uporablja za brskanje po spletu in družabnih omrežjih, preverjanje elektronske pošte, ogled videovsebin in igranje iger. Morda še za branje knjig, časopisov in revij. Za resno delo niso najbolj primerne, za dolgotrajno držanje v rokah in enoročno uporabo pa tudi ne.

Med operacijskimi sistemi je tudi pri tablicah prevladal android, najbolj na račun poceni kitajskih izdelkov in prodaje na azijskih trgih. V Zahodni Evropi in še posebej v ZDA ima ipad še vedno visok tržni delež. Medtem pa Microsoftu ni uspel nikakršen preboj z okenskimi tablicami, kljub agresivnemu nižanju cen. Windows 8 ni priljubljena platforma, aplikacij in vsebin zanjo je malo ali pa so zelo omejene v primerjavi s tistimi za drugi dve okolji − tipičen primer je Amazonova aplikacija kindle.

Tudi križanci med prenosniki in tablicami se ne primejo. Od skupno skoraj 236 milijonov prodanih tablic bo letos le slabih devet milijonov omenjenih hibridnih modelov, kar predstavlja tri odstotke in pol. Skupno bo tablic z okni po podatkih IDC prodanih 10,9 milijona kosov, kar pomeni vsega 2,2 milijona ali manj kot odstotek tablic s tem sistemom. Za Microsoft je to katastrofalna številka. Težko je tudi verjeti, da bi windows 10 lahko vzbudil ponovno zanimanje za okna na mobilnih napravah in tablice nasploh. Zanimivo pa bo videti, kaj bodo počeli kupci, ko se bodo vendarle odločili za zamenjavo stare tablice. Bodo kupili novo ali jo bodo nadomestili s telefonom?