Od masovnih podatkov do globokega učenja

Microsoft veliko stavi na področje globokega učenja (deep learning), saj intenzivno razvija umetno inteligenco.

Objavljeno
17. maj 2016 20.53
Matjaž Ropret
Matjaž Ropret

Na 21. Microsoftovi NT konferenci, še vedno najbolj množičnem dogodku s področja informacijskih tehnologij v Sloveniji, smo danes poslušali predvsem o t. i. digitalni transformaciji. Ali z drugimi besedami, spremembami v poslovanju zaradi tehnologije. Pri čemer se zdi, da gre v marsičem predvsem za iskanje novih zvenljivk. Te se letos nasploh nekoliko menjajo.

Če smo v prejšnjih nekaj letih na podobnih dogodkih poslušali predvsem o velikih podatkovnih zbirkah oziroma masovnih podatkih (big data), je letos osredotočenost prešla k strojnemu učenju oziroma t. i. globokemu učenju (deep learning). Microsoft veliko stavi na ti dve področji, saj intenzivno razvija umetno inteligenco. Med drugim svojo navidezno pomočnico Cortano (ki slovenskim uporabnikom uradno še vedno ni na voljo) in storitve za komuniaciranje, kot je skype, namerava nadgraditi z algoritmi za pogovarjanje, ki bodo posnemali prave človeške sogovornike. Ali, kot je dejal regijski direktor korporacije Don Grantham, želijo jezikovne značilnosti prenesti v vseprisotno računalništvo.

Glede podatkov pa je Grantham poudaril, da sami zase ne pomenijo nič, ampak jih je treba pretvoriti v koristne informacije in inteligenco. Obdelava podatkov in njihovo shranjevanje v oblaku, torej nekje na oddaljenih, a povsod dostopnih na strežnikih, je eno od gonil sprememb pri poslovnih procesih. Čeprav se Microsoftu kot nekdanjemu dominantnemu igralcu v panogi ni izšel račun z mobilno platformo, še vedno stavijo na to, da s svojimi storitvami in programsko opremo omogočajo (hkratno in skupno) delo od koder koli na kateri koli napravi.

Urednik britanske izdaje revije Wired David Rowan je k temu dodal, da je ere nepovezanosti dokončno konec. Kmalu bodo vse naprave povezane v internet in bodo ena drugi podajale informacije o nas in nam na podlagi tega dajale priporočila in ponudbe. Zato je pogosto mogoče govoriti ne smo o internetu stvari, ampak tudi o internetu neumnosti.

Kljub vsemu pa start-upi, ki razvijajo tovrstne stvari, naj si bodo uporabne ali trapaste, in iščejo nove možnosti za zamenjavo starih storitev, na vsakem koraku spodkopujejo uveljavljene poslovne modele korporacij, ki obstajajo že stoletje, je opozoril Rowan. Obenem se je moč preselila h kupcu, ki ima danes na voljo bistveno več informacij kot nekoč. Vse to prispeva k razmisleku o spremembah in k širjenju pojma digitalne transformacije.

Podpis pod fotko: Regijski direktor Microsofta Don Grantham med uvodnim govorom na letošnji NT konferenci.