DZ sprejel spremembe davčne zakonodaje

DZ je sprejel paket sprememb davčne zakonodaje, ki prinaša spodbude za podjetja in poenostavlja davčne postopke.

Objavljeno
29. november 2012 10.19
Posodobljeno
29. november 2012 10.45
Katarina Fidermuc, gospodarstvo, Je. G., Delo.si/STA
Katarina Fidermuc, gospodarstvo, Je. G., Delo.si/STA

Ljubljana - DZ je sprejel paket sprememb davčne zakonodaje, ki prinaša spodbude za podjetja in poenostavlja davčne postopke, predvideva pa tudi javno objavo večjih davčnih dolžnikov in obdavčuje finančne storitve.

Vlada, ki od teh sprememb pričakuje blizu 60 milijonov evrov prihodkov letno, dodatno napoveduje zvišanje trošarin.

Kaj je obsegal paket sprememb davčne zakonodaje?

Državni zbor je danes odločal o svežnju zakonov, s katerimi na predlog vlade spreminja in dopolnjuje tri davčne zakone in uvaja novo dajatev, davek na finančne storitve, ki se ga je že prijelo ime davek na položnice. Davčna osnova bodo provizije za storitve, davčna stopnja 6,5-odstotna. Toliko znaša tudi davek, ki ga zavarovalnice od uvedbe davka na dodano vrednost plačujejo na zavarovalne posle. Vlada si do nove dajatve prihodnje leto obeta okoli 35 milijonov evrov.

Državni zbor je odločal o predlogu vladnih zakonov o dohodnini, davku od dohodkov pravnih oseb in davčnem postopku, potem ko se je matični odbor za finance v torek opredelil do dopolnil k predlogom in sprejel vse, ki so jih skupaj predlagale poslanske skupine vladnih strank.

Po spremembah bo za četrtino nižja olajšava za študente in dijake, ki jo uživajo ob izplačilih prek pooblaščenih servisov, če imajo v obdobju šolanja urejen status dijaka ali študenta. Slovenski državljani (rezidenti), ki so zaposleni pri delodajalcih čez mejo, ki jim tudi izplačujejo plačo, bodo obdržali posebno osebno olajšavo za čezmejne delovne migrante, ki jo je vlada sprva hotela odpraviti. Na zahtevo zakonodajno pravne službe državnega zbora je odbor za finance med spremembe in dopolnitve  zakona o dohodnini vključil člen, ki izrecno pojasnjuje, da spremembe ne bodo vplivale na odmero dohodnine za leto 2012, ampak za obdobje po 1. januarju 2012.

Podjetniki, pri katerih letni promet ne preseže 50.000 evrov, bodo tako v zakonu o dohodnini kot v zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb dobili možnost za pavšalno obdavčitev, če se bodo zanjo odločili sami: dovoljeni bodo 70-odstotni normirani stroški, poleg tega bo zanje veljala 20-odstotna cedularna obdavčitev. Odbor za finance ni podprl predloga Socialnih demokratov, naj zakon vendarle predpiše progresivno cedularno obdavčitev.

Dolžniki na oglasni deski

Spremembe in dopolnitve zakona o davčnem postopku bodo omogočile javno objavo imen davčnih dolžnikov, ki bodo nad 90 dni dolgovali prek 5000 evrov. Sezname bosta objavljali carinska in davčna služba, prvega predvidoma aprila prihodnje leto. Ob imenih ne bodo navedeni natančni zneski dolga, ampak bosta izvajalki dolžnike razporedili v razrede. Odbor državnega zbora za finance se je strinjal z dopolnilom koalicijskih strank, ki bo davčni in carinski upravi omogočilo, da bosta razrede določali sproti, od seznama do seznama, kakor se po pojasnilih predlagateljev dopolnila spreminjajo tudi zneski dolga. Med obravnavo na matičnem odboru so koalicijske stranke v prvotni predlog sprememb in dopolnitev davčnega postopka vključile prek 40 dopolnil, tako da je branje besedila trenutno precej zapleteno.

V svežnju davčnih sprememb in dopolnil je bil sprva še peti predlog zakona, s katerim je nameravala vlada predpisati 20-odstotno splošno stopnjo davka na dodano vrednost pri sedmih skupinah blaga in izdelkov, za katere zdaj velja 8,5-odstotna znižana stopnja. Minister za finance Janez Šušteršič je v torek prišel odboru za finance povedat, da je vladna koalicija sklenila umakniti predlog za selektivno zvišanje DDV in odbornikom hkrati predlagal, naj zato glasujejo proti predlogu sprememb, ki so jih že imeli na mizi.

Minister za finance je povedal, da je vlada  splošno stopnjo DDV sprva nameravala predlagati še za več drugih skupin blaga in izdelkov, tako da bi popravki proračunu prinesli dodatnih 160 milijonov evrov, ko pa so zamisel omejili na manjšo skupino, je izračun pokazal, da bodo morda zbrali od 60 do 70 milijonov evrov. Vlada se je zato odločila, da bo prihodnje leto dodatna sredstva za proračun raje zbrala z višjimi trošarinami na goriva, elektriko in tobak, načrtuje tudi davek na sladke pijače, za zdaj razmišlja o 10 centih na liter. Vlada pričakuje, da bo prihodnje leto tako nastrgala kakšnih 56 milijonov evrov.

Uradni konec vladne zamisli o DDV

Med predstavitvijo stališč posameznih strank so tudi poslanci vladne Slovenske ljudske stranke pozdravili odločitev vlade o umiku predloga za selektivno zvišanje DDV. »Ne zaradi lačnih živali ali zaradi pritiska medijev. Zato, ker je prav,« je povedal poslanec SLS Roman Žveglič. Socialni demokrat Matevž Frangež je med razpravo v imenu SD menil, da vlada zdaj razmišlja o napačnih virih za dodatne davke in ji predlagal: »Socialni demokrati predlagamo, da vlada odpravi predvideno dodatno znižanje davka od dohodkov pravnih za eno odstotno točko, kot že določa zakon. To bo proračunske prihodke znižalo za 180 milijonov evrov. Vlada naj se zato raje odpove temu znižanju, kot da načrtuje davek na sladke pijače in načrtuje zvišanje trošarine.«

Malo pozneje se je zgodba o vladni zamisli glede selektivnega zvišanja DDV končala, ko je predsednik državnega zbora Gregor Virant oznanil, da se je zakonodajni postopek pri tem predlogu končal.