Ne le v prvem polčasu, vijolični morajo biti suvereni do konca

Po nerazumljivem padcu je pred Mariborčani zahteven izziv v boju za Evropo, na drugi strani se je končno zgodil nasmeh v Stožicah.
Fotografija: Pred Gregorjem Bajdetom (desno; v dvoboju z glasgowskim kapetanom Jamesom Tavernierjem) bo v četrtek težka naloga v Ljudskem vrtu. Foto: AP

Ljubljana, Maribor – Uvodni tedni nove sezone so prinesli precej dobre volje med številne nogometne zanesenjake vijolične barve ter kup ogorčenja, jeze in žalosti med privržence državnih prvakov iz Stožic. Toda ta zadnji četrtek je podobo zasukal: Olimpija se je končno predstavila zelo spodbudno, Maribor pa si je po lepem 1. polčasu v Glasgowu pozneje zelo pokvaril večer. Izhodišče za revanšo se ni razpletlo po željah.

Potrpljenja privržencem ljubljanskega moštva, pri katerem občinstvo že dolgo pogreša jasen in utemeljen koncept brez pretirano pogostih kadrovskih menjav, primanjkuje. Toda četrtkova predstava proti vodilnemu finskemu klubu je botrovala končno tudi bolj zadovoljnim in optimističnim pogledom s tribun. Ljubljančani so si z zmago s 3:0 na stežaj odprli dveri napredovanja v sklepno, 4. kolo kvalifikacij za evropsko ligo. Le v Helsinkih morajo še spodobno opraviti nalogo, nato pa bi jim evropske misli že uhajale k tekmi bodisi s Spartakom iz Trnave bodisi Crveno zvezdo iz Beograda. Obračun s Slovaki bi v zeleno-beli tabor priklical slabe spomine, saj pred petimi leti zmaji niso bili kos Žilini, nato pa tudi julija 2016 ne Trenčinu. Dvoboj s Crveno zvezdo pa bi Stožice tako napolnil kot nekoč Plečnikove tribune za Bežigradom …

Mariborska zgodba je povsem drugačna. O precej bolj vzneseni pripadnosti tribun, mesta in regije, kot to občutijo Olimpijini nogometaši, na slovenskem severovzhodu ni nikakršnih dvomov, dosežki zadnjih dni – zanesljiv uvod v evropsko sezono in nazadnje gladka zmaga za domače točke v Kidričevem – so ponujali tudi samozavestno pričakovanje preizkušnje v Glasgowu. Povrhu so bili vijolični v preteklosti prav proti škotskim tekmecem pogosto uspešni, tudi mednarodnih izkušenj so si v zadnji petletki, vključno s prestižno ligo prvakov, nabrali precej več kot Rangers.

Temelj podviga priprava na tekmo

In ko bi se ozrli zgolj k 1. polčasu dogajanja na štadionu Ibrox, ni bilo težko spoznati, da vijolične kompozicije tudi takšna hladna prha, kot so jo s hitrim vodilnim golom uprizorili gostitelji, ne vrže kar tako s tirnic. Maribor se je hitro pobral, kar škoda je bila, da poleg mojstrskega Vilerjevega gola ni bilo še kakšne žoge v mreži gostiteljev. Toda v nadaljevanju so gostje nepričakovano padli, to ni bila več prepoznavna in suverena predstava prekaljenih borcev iz evropskih nogometnih aren. Zato tudi v pogovoru z novinarji po izidu 1:3 trener Darko Milanič ni iskal prav nikakršnih izgovorov.

»Rezultat ni dober, o tem ni dvoma. Odigrali smo dvoboj različnih polčasov: v prvem v določenem delu izredno dobro, v drugem pa v celoti slabo. Skupaj je bilo to bistveno premalo, zato tekme ne moremo oceniti kot pozitivne. V obeh polčasih smo slabo začeli, predvsem pa je nenavadno, da smo iz odličnega izhodišča po prvem polčasu tako slabo vstopili v drugi del in potem nismo nehali delati napak,« je poudaril Milanič. Njegovo moštvo sicer še ne bo podpisalo vdaje, gol v gosteh ponuja upanje za zasuk v domačem Ljudskem vrtu, kjer gre pričakovati, kot že tolikokrat v preteklosti, izjemno ozračje. Trener pa bo poskusil svoje moštvo pripraviti na še en podvig: »Precej zahtevnih preizkušenj smo že odigrali. Tekmec je dober, toda tudi mi smo kakovostni, le da moramo to potrditi v celi tekmi, ne pa tako kot tokrat le v enem polčasu. Treba bo nekaj spremeniti, narediti vse, da pospešimo zadeve v igri. Še enkrat bo temelj v dobri pripravi na tekmo. Nismo vajeni spodrsljajev, vse bomo naredili, da bi bili v povratnem dvoboju na najvišji možni ravni.«