Naravni potres ali jedrska eksplozija?

Vsi čakajo pojasnilo Severne Koreje, ki pa morda namerno pušča sosede v negotovosti glede tega, kaj se je zgodilo pod površjem.

Objavljeno
23. september 2017 19.04
SKOREA-NKOREA-CHINA-NUCLEAR-POLITICS
Zorana Baković
Zorana Baković

Če se v Severni Koreji zemlja ne bi stresla le dan po tem, ko je tamkajšnji voditelj Kim Džong Un zagrozil ZDA, da bodo »drago plačale« žalitev suverenosti njegovega režima, bi najprej pomislili, da je bil to naravni potres. Toda ko je kitajska seizmološka uprava v soboto izmerila tresljaje z močjo 3,4 stopnje po Richterjevi lestvici, so najprej posumili, da so Severni Korejci izvedli še en jedrski poskus.

Južnokorejski vojaški uradniki in seizmološki strokovnjaki so sicer sporočili, da je dejansko šlo za naravni potres, kar so utemeljili s tem, da tresenja tal tokrat niso spremljali tudi zvočni valovi, ki so specifični spremljevalci podzemne jedrske eksplozije.

Toda kitajskim strokovnjakom je vseeno sumljivo, da je bilo žarišče sobotnega potresa skoraj na istem mestu kot 3. septembra, ko je Severna Koreja preizkusila termonuklearno bombo. Tresenje tal so zaznali v okrožju Kildžu v pokrajini Hamgjong, kakih 20 kilometrov jugovzhodno od jedrske baze Pungjeri, tako kot pri vseh dosedanjih jedrskih poskusih, pa je imel tudi ta potres žarišče blizu površja. Kitajska seizmološka uprava je na svoji spletni strani zapisala, da so potres zabeležili ob 16. uri in 29 minut na globini 0 kilometrov.

Državna agencija za jedrsko varnost Kitajske je vseeno ocenila, da je bil današnji dogodek »drugačen od tistih v preteklosti«, zaradi česar bo izvedla dodatne analize, da bi ugotovila, kaj se je pravzaprav zgodilo. Mehanizem za izredne razmere bo šele pokazal, kaj je bil pravi vzrok tresenja tal, zato je še toliko bolj nenavadno, da ga je seizmološka uprava že zdaj povezala z jedrskim poskusom.

Kitajska ob tem vztrajno poziva vse v krizo na Korejskem polotoku vpletene strani k zadržanosti pri ravnanju in izjavah, da bi tako preprečili krepitev napetosti in izgubo nadzora nad že tako napetimi razmerami. Zunanji minister Wang Yi se je v sredo ob robu zasedanja generalne skupščine OZN srečal z nemškim kolegom Sigmarjem Gabrielom in ob tem posvaril, da so razmere vse bolj resne. Poudaril je, da Kitajska vztraja pri svojem stališču, da je treba težave v regiji reševati samo in izključno z mirnimi sredstvi, in ponovil, da zgolj sankcije, brez dialoga in pogajanj, ne morejo prinesti želenega rezultata.

Prav k sankcijam pa se je spet zatekel ameriški predsednik Donald Trump, ko je v sredo podpisal nov izvršni ukaz, ki je svojevrstna nadgradnja resolucije OZN št. 2375, ki jo je varnostni svet soglasno sprejel po prejšnjem severnokorejskem jedrskem poskusu v Pungjeriju. Analitiki ocenjujejo, da je Trump s to potezo dokončno uničil še zadnje upanje za kakršna koli pogajanja s Pjogjangom, saj je z njo uvedel popolni trgovinski in finančni embargo, ki ga bodo enostransko izvajali tudi s pomočjo sekundarnih kazenskih ukrepov proti kateri koli bančni oziroma finančni instituciji, ki Severni Koreji zagotavlja nadomestne finančne transakcije in trgovinske kanale.


Severna Koreja je v soboto še enkrat sporočila, da ne namerava popustiti pred sankcijami in grožnjami. Foto: Reuters

Trumpov izvršni ukaz, ugotavljajo analitiki, je pravzaprav prehod iz sankcij v ekonomsko vojno proti Severni Koreji in vsem državam, ki se upirajo dušenju njenega režima.

Pjongjang bo na to potezo gotovo odgovoril z novim raketnim ali jedrskim poskusom. Kmalu bomo izvedeli, ali je bil sobotni potres znak, da je Kim Džong Un že odgovoril Trumpu. Kitajsko pa še posebej skrbi možnost, da bi se v krizo na Korejskem polotoku vmešala tudi narava. Četudi je v soboto tla stresel naravni potres, bi namreč ta lahko imel dve zelo nevarni posledici: lahko bi še dodatno destabiliziral goro Mantap, v drobovju katere Severna Koreja izvaja jedrske poskuse, in tako sprostil ogromno količino radiacije v ozračje; ali pa bi lahko postal tisti »dejavnik naključne napake«, ki bi ga lahko spremenil v sprožilec neželenega vojaškega posredovanja proti Pjongjangu.

Zakaj se je stresla zemlja v pokrajini Hamgjong, bo znano šele takrat, ko bo pojasnilo objavila severnokorejska tiskovna agencija KCNA. Ali pa bo Kim tokrat namerno pustil svoje sosede v negotovosti, da razpravljajo o tem, kaj se je zgodilo pod goro Mantap.