Proti IS ne le v Siriji in Iraku, ampak tudi v Libiji

Libijske vladne sile so sprožile ofenzivo za ponovno zavzetje mesta Sirte, glavne utrdbe IS v Libiji.

Objavljeno
10. junij 2016 14.20
LIBYA-SECURITY/
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Pripadniki skrajne sunitske skupine Islamska država (IS), ki so se v zadnjih tednih na območju Sirije in Iraka znašli pod velikim vojaškim pritiskom − največjim, odkar so pred dvema letoma razglasili kalifat −, se s podobno situacijo soočajo tudi v Libiji. Tamkajšnje vladne sile so namreč sprožile ofenzivo za ponovno zavzetje mesta Sirte, rodnega kraja strmoglavljenega libijskega samodržca Moamerja Gadafija in glavne utrdbe IS v Libiji.

Libijske vladne sile so včeraj vdrle v središče mesta, letala pa so bombardirala območje okoli konferenčnega centra, kjer ima sedež poveljstvo IS. Pred tem so s pomočjo mornarice prevzele nadzor nad obalo, poroča agencija AFP. Libijske oblasti predvidevajo, da bodo IS iz mesta povsem pregnale v prihodnjih dneh, a analitiki pri tem opozarjajo, da to prav gotovo še ne bo pomenilo konca skupine v Libiji. »Če bo IS poražena v Sirti, pričakujemo povečanje števila napadov na naftne instalacije na jugu, pa tudi v mestih Misrata in Tripoli,« je po navedbah AFP dejal Mohamed Eljareh iz Centra Rafik Hariri za Bližnji vzhod.

Medtem se tudi v Siriji in Iraku nadaljuje boj različnih skupin proti IS. Kurdsko-arabska koalicija Sirske demokratske sile (SDF), ki jo podpirajo ZDA, še naprej prodira proti mestu Manbidž, enemu največjih urbanih območij v provinci Alep, ki so pod nazorom IS, in strateško pomembnemu mestu, skozi katero vodi tudi ključna oskrbovalna pot do mesta Raka, de facto prestolnice Islamske države. Danes so, kot so sporočili, presekali ključno oskrbovalno pot med mestom in turško mejo ter blokirali cesto med mestoma Manbidž in Raka, poroča AFP.

V Siriji se medtem še naprej nadaljuje bitka za mesto Tabka, kamor se ob podpori ruskih zračnih sil prebija vladna vojska. Mesto, ki je v rokah IS od leta 2014, leži na strateško pomembnem območju − nedaleč od največjega jezu na reki Evfrat, vojaškega letališča, naftnih polj in nekaj več kot 50 kilometrov od Rake. Poleg tega se v Iraku nadaljujejo spopadi za mesto Faludža, kamor so konec maja začele prodirati iraške sile.