FDV: Erjavčeva ravnala metodološko in etično nesprejemljivo

Ravnanje Erjavčeve obsojajo in bodo s sklepom senata univerze seznanili znanstvene revije, ki jih primer zadeva.

Objavljeno
19. december 2017 18.17
L. Z., STA
L. Z., STA
Ljubljana - Fakulteta za družbene vede (FDV) je na podlagi današnjega sklepa senata Univerze v Ljubljani ugotovila, da je nekdanja sodelavka FDV, visokošolska profesorica Karmen Erjavec »v svojem raziskovalnem delu ravnala metodološko in etično nesprejemljivo«, so sporočili s fakultete.

Na FDV so v sporočilu za javnost tudi zapisali, da ravnanje Erjavčeve obsojajo in bodo s sklepom senata univerze seznanili znanstvene revije, ki jih primer zadeva. Obvestili bodo tudi Javno agencijo za raziskovalno dejavnost RS, ki je pristojna za zbirke podatkov in nadzor nad delom na raziskovalnem področju.

Preberite še:

- Primer Karmen Erjavec: Univerzitetno (ne)ukrepanje pod vprašajem

- Igor Papič: »Nisem privrženec pometanja pod preprogo«

- Izzivi (samo)očiščenja

- Postopek proti Erjavčevi še teče 

Senat univerze je sicer v današnjem sklepu znova poudaril, da najstrožje obsoja objavljanje raziskovalnih del, ki zaradi neizsledljivosti in nedostopnosti raziskovalne dokumentacije ne vzdržijo znanstvene presoje verodostojnosti. »Še več, ker je glavni namen tovrstnih prispevkov poročanje o znanstvenih dognanjih, so le-ti brez podkrepljenih in dokumentiranih ugotovitev potencialno sporni ter metodološko in etično nesprejemljivi, pojavljajo pa se tudi sumi, ali so bile raziskave korektno in dejansko izvedene,« so sporočili z univerze.

Komisija za etična vprašanja, ki je v ponedeljek tudi uradno končala mandat, po navedbah univerze akademske nepoštenosti, ki se očita Erjavčevi, »ne glede na predstavljena dejstva in številne špekulacije ter kritične odzive v javnosti ni zatrdno dokazala«. Na univerzi so še zapisali, da tudi Erjavčeva tega ni zatrdno ovrgla, »zato se s tem navedeni postopek dokončno zaključuje«.

»Akademska nepoštenost ni bila dokazana«

V odvetniški družbi Pirc Musar & partnerji so ocenili, da današnja obravnava primera visokošolske profesorice Karmen Erjavec na senatu ljubljanske univerze presega zgolj seznanitev senata s sklepi komisije za etična vprašanja, ampak gre za novo obsodbo Erjavčeve in »eklatantno ignoriranje vseh postopkovnih pravil«.

»Seznanitev senata s sklepi komisije za etična vprašanja ne da bi bila z njimi seznanjena naša stranka in imela nanje možnost vložiti pravna sredstva, kaže na namero, da se kljub končanim postopkom naši stranki neutemeljeno posega v osebni in strokovni ugled,« so se na stališča FDV in senata univerze odzvali v odvetniški družbi.

Najbolj zavržno je po presoji pravnih zastopnikov Erjavčeve dejanje FDV, »da bodo obveščali znanstvene revije in Javno agencijo za raziskovalno dejavnost RS in še naprej posegali v dobro ime naše stranke, kljub nespornemu dejstvu, da akademska nepoštenost Karmen Erjavec v katerikoli obliki ni bila dokazana«.

Postopek se je ustavil septembra

Nekdanjo predstojnico katedre za novinarstvo in redno profesorico FDV Erjavčevo so sicer v začetku leta 2015 osumili potvorbe znanstvenih del. Zoper njo sta potekala dva postopka - pred komisijo za etična vprašanja ljubljanske univerze zaradi suma akademske nepoštenosti in postopek pred senatom univerze zaradi odvzema naziva redne profesorice.

Senat je septembra letos ustavil postopek za odvzem naziva redne profesorice, ki je tekel na prijavo FDV. Takratni rektor Ivan Svetlik je tedaj pojasnil, da je bilo glede akademske nepoštenosti Erjavčeve v prijavah navedenih veliko indicev, a žal nihče ni predložil trdnih neposrednih dokazov, ki bi zdržali tudi sodno presojo. Hkrati je napovedal možnost novega postopka.