Stevensove želje odplaknila voda v Južni Koreji

18. SP v plavanju: Naš edini reprezentant v moški konkurenci je v udarni disciplini, na 50 m prsno, zaostal za pričakovanji in zasedel 22. mesto.
Fotografija: Peter John Stevens je napovedoval napad na finale in kolajno, a je na 50 m prsno zasedel 22. mesto. FOTO Jože Suhadolnik/Delo

Po spodobnem uvodnem nastopu Tjaše Oder, ki pa ji 10. mesto v predtekmovanju ni zadostovalo za tako želeni finale na 1500 m prosto, je slovenski tabor na svetovnem prvenstvu v plavanju upal vsaj na podobno raven Petra Johna Stevensa. Toda naš edini plavalec na tem prvenstvu v moški konkurenci je razočaral in na 22. mestu vidno zaostal tudi za 16 polfinalisti ...

»Moramo ohranjati visoke cilje, tako Tjaša kot Peter John bosta merila na finale,« je pred prvenstvom dejal selektor Gorazd Podržavnik, a se mu želja ni uresničila. Odrova bo imela še eno priložnost, in sicer v petek na 800 m prosto, Stevens pa je svoj Gvangdžu 2019 že zapravil. »Realno moram povedati, da ta nastop ni bil v redu. Pogledal sem si posnetek in spoznal, da že od štarta ni šlo vse po željah. Na treningu ne smem namenjati pozornosti le hitrosti, temveč moram delati tudi na vzdržljivosti in vse skupaj uskladiti. Vem, da sem lahko hitrejši,« je v izjavi za Slovensko tiskovno agencijo ostal za prihodnost samozavesten Stevens, ki pa si v luči odštevanja do olimpijskih iger mora priznati, da je napočil čas za temeljito pripravo discipline 100 m prsno, saj bo ta v sporedu Tokia 2020. Med šprinterskimi na 50 m še naprej v plavalnem sporedu OI ohranjajo le prosti slog.
Stevensov čas je včeraj znašal 27,50, tako da je krepko zaostal za državnim rekordom Damirja Dugonjića (26,70). Zdaj že upokojeni plavalec, doma z Raven na Koroškem, je omenjeni rekord dosegel na svetovnem prvenstvu v Kazanu 2015, ki je tudi zadnje, na katerem se je kdo od slovenskih reprezentantov uvrstil v finale. Dugonjić je bil takrat 5., dve leti pozneje v Budimpešti je Anja Klinar na 9. mestu obstala tik pod finalnim vizumom izbrane osmerice, zdaj ostaja edino slovensko upanje v Gvangdžuju za vidno uvrstitev realno petkov štart Tjaše Oder.

In Stevens? Ko je že eno leto po omenjenem Dugonjićevem dosežku v Kazanu osvojil 2. mesto na prvenstvu stare celine v Londonu, se je zdelo, da ima Slovenija novega močnega aduta v prsnem šprintu, toda nato med svetovno elito napovedovanega vzpona še ni uprizoril. Študij onstran Atlantika je končal, pred kratkim pa se je priključil eni od profesionalnih ekip plavalcev, pogosteje kot v ZDA je tako zdaj na tujem v Nemčiji. »Skakal sem med ameriškim in nemškim trenerjem, kar mi je malce zmešalo načrte v pripravljalnem obdobju,« je še dejal po svojem zadnjem nastopu v Južni Koreji.

Mariborčanka precej slabše kot na DP

Tudi druga slovenska udeleženka včerajšnjega sporeda na prvenstvu, Mariborčanka Katja Fain, je slabe volje zapuščala bazen. Resda v dopoldanskih nastopih na 200 m prosto še nikdar ni bila tako hitra kot v tem predtekmovanju, toda načrtovala je vendarle precej boljši dosežek od priplavanih 2:00,38. Zasedla je, prav tako kot Stevens, 22. mesto, razmišljala je sicer o osebnem rekordu. S časom 1:58,86, ki ga je dosegla pred poldrugim mesecem na državnem prvenstvu v Kranju, bi se tu seveda uvrstila v polfinale ...

A scenarija na največjem plavalnem tekmovanju predolimpijske sezone ni mogoče vselej predvideti, tako je tudi izjemno odmevala včerajšnja vest iz ameriškega tabora, da Katie Ledecky ne bo na štartnem kamnu tekme na 1500 m prosto, v kateri je bila, tudi po izidih iz predtekmovanja, udarna favoritinja za zmago. Nastop naj bi ji preprečile zdravstvene težave, ob njeni odsotnosti pa je Italijanka Simona Quadarella priplavala Evropi edino zmago v finalnem sporedu tretjega dne.