
Neomejen dostop | že od 14,99€
Slovenija stoji pred prelomnico: kako bomo oblikovali svoj elektroenergetski sistem v prihodnjih desetletjih? Ali bomo gradili novo jedrsko elektrarno ali našli druge poti do energetske varnosti in razogljičenja? Kakšne naložbe nas čakajo? Kakšna bo cena elektrike za gospodinjstva in podjetja? Strokovnjaki se strinjajo, da je na nacionalni ravni treba pretehtati alternative, ki so na voljo, in doseči soglasje o optimalnem trajnostnem nacionalnem elektroenergetskem sistemu.
Lanska kampanja pred preklicanim referendumom o gradnji nove jedrske elektrarne je namreč pokazala, da v Sloveniji nimamo premalo informacij o novi jedrski elektrarni, temveč da smo imeli premalo informacij o alternativah, če jedrske elektrarne ne bi gradili. Prav tako v Sloveniji še ni bila izpeljana celovita javna diskusija o optimalnem trajnostnem nacionalnem elektroenergetskem sistemu z vidika optimalne strukture virov energije, zanesljivosti oskrbe, potrebnih naložb in cen energije za odjemalce.
Vse to bo obravnavala poslovna konferenca Energetika 2025, ki bo v okviru Delovega poslovnega centra v sredo, 22. oktobra 2025, v Grand Plaza Hotelu & Congress Centru v Ljubljani. Še pred konferenco pa bo potekala obsežna Delova uredniška kampanja, in sicer v časopisu Delo in na delo.si (pagina Energetika 2025).
Začetek vsebinsko poglobljene uredniške kampanje je predviden 12. 7. 2025, zaključek pa 23. 10. 2025 s fotoreportažo. V tem časovnem obdobju bomo podrobno in z različnimi strokovnjaki osvetljevali področje energetike v Sloveniji. Sočasno pa se bo izvajala promocija konference in kampanje.
Delova uredniška kampanja bo poglobljeno obravnavala področje energetike v Sloveniji in se bo zaključila s poslovno konferenco Energetika 2025, ki bo 22. oktobra v Ljubljani, oziroma s fotoreportažo 23. 10. 2025.
Energetika 2025 ni le konferenca – je pomemben nacionalni posvet o oblikovanju optimalnega, trajnostnega in stroškovno učinkovitega elektroenergetskega sistema za prihodnost Slovenije. Sodelujoči strokovnjaki bodo razpravljali o različnih temah in iskali odgovore na aktualna vprašanja:
Med govorniki bodo priznani strokovnjaki iz akademskih krogov, industrije in javnega sektorja – med drugim dr. Jože P. Damijan, ki bo udeležence nagovoril s temo Teze za optimalni elektroenergetski sistem za Slovenijo, ter predstavniki ministrstva za okolje, podnebje in energijo.
Konferenca bo v dveh vsebinsko bogatih sklopih z okroglimi mizami (Koncept elektroenergetskega sistema: izkušnje, izzivi in rešitve ter Rešitve za stabilizacijo prihodnjega elektroenergetskega sistema), na katerih bodo razpravljali o:
Bogdan Barbič, direktor družbe HESS
»V HESS vsak dan uresničujemo vizijo zanesljive, čiste in trajnostne oskrbe z električno energijo. S svojimi hidroelektrarnami na spodnji Savi pomembno prispevamo k energetski neodvisnosti Slovenije. Kampanjo Energetika 2025 podpiramo, ker združuje znanje, odgovornost in sodelovanje – vrednote, ki jih živimo tudi sami.«
mag. Aleksander Mervar, Direktor družbe ELES
"Zeleni prehod, ne glede na to, ali govorimo o Sloveniji, Španiji, Nemčiji ali ZDA, bo obstal ali padel na kakovosti in zanesljivosti elektroenergetskega omrežja. ELES, kombinirani operater prenosnega in distribucijskega omrežja, ima zato ključno vlogo pri podpiranju vseh drugih zelenih investicij slovenske energetike. Naši paradni projekti, kot sta denimo aktualna GreenSwitch in TUNE ali pa že zaključen SincroGrid, so ključno pripomogli pri modernizaciji in nadgradnji prenosnega omrežja in prav taki projekti omogočajo zeleni prehod v naši državi. Slovensko prenosno omrežje je zaradi njih med najnaprednejšimi v Evropi."
Marjan Eberlinc, glavni direktor PLINOVODI d.o.o. in mag. Matija Bitenc, član poslovodstva
»Družba Plinovodi, ki letos praznuje 20 let delovanja, ostaja predana glavnemu cilju, in sicer zagotavljanju zanesljive oskrbe s plinom, hkrati pa se posveča aktivni vlogi pri razogljičenju energetske oskrbe. Prehod na obnovljive pline pomeni ozelenitev plinskega prenosnega sistema, ki bo ob vključevanju obnovljivih plinov in vodika povezoval energetske sisteme. To pa je ključno za hitrejšo implementacijo obnovljivih virov in uresničevanje dolgoročne energetske vizije.«
Saška Rihtaršič, generalna direktorica podjetja Danfoss Trata in podpredsednica daljinskega ogrevanja
»Danfoss Trata je bila lani med Podjetniškimi zvezdami. Letos ponosno podpiramo projekt osvetljevanja najbolj prodornih na podjetniškem parketu. Verjamemo, da drznost, trajnost in pogum za preskok, ki so del naše zgodbe, navdihujejo tudi druge. Pogum prižiga nove zvezde – v Danfossu pa poskrbimo, da je energija trajnostno uporabljena.«
Dr. Dejan Paravan, generalni direktor, Skupina GEN
"V Skupini GEN na izzive energetsko-podnebnega prehoda odgovarjamo z ambicioznimi razvojnimi cilji. Že danes 99 % vse električne energije proizvedemo iz nizkoogljičnih virov, hkrati pa pospešeno vlagamo v nove proizvodne zmogljivosti. Vlaganja usmerjamo v jedrske tehnologije, pri čemer ima osrednjo vlogo projekt JEK2, ter v širitev obnovljivih virov energije, zlasti vodne, sončne in vetrne. Z našimi prizadevanji ustvarjamo trajnostno prihodnost, v kateri bo v Sloveniji energija dostopna, varna in cenovno ugodna za vse porabnike in tudi prihodnje generacije. Skupina GEN tako aktivno prispeva k zelenemu prehodu, zmanjševanju ogljičnega odtisa in krepitvi energetske neodvisnosti Slovenije."
Dr. Bruno Glaser, poslovni direktor, Skupina GEN
"Po vzoru držav, ki so pri prehodu v nizkoogljično družbo dosegle prebojne rezultate, v Skupini GEN verjamemo, da je dolgoročna in stabilna oskrba Slovenije z električno energijo mogoča le z uravnoteženo kombinacijo jedrske energije in obnovljivih virov. Jedrska energija ima pri tem ključno vlogo – kot zanesljiv in nizkoogljičen vir, ki omogoča stabilnost sistema in dopolnjuje proizvodnjo iz obnovljivih virov. Projekt JEK2 razvijamo s kar največ strokovnosti in odgovornosti, vse naše aktivnosti pa so usmerjene k cilju, da bomo do leta 2028 pripravljeni na sprejetje končne investicijske odločitve. Prepričani smo, da je to prava pot za energetsko neodvisnost, konkurenčnost gospodarstva in dolgoročno blaginjo Slovenije."
V ospredju uredniške kampanje bo:
Tu bo v ospredju prihodnost energetike v EU, s posebnim poudarkom na Sloveniji. Predstavili bomo vizijo posodobljenega nacionalnega energetskega in podnebnega načrta (NEPN) ter ocenili, kako ambiciozen in izvedljiv je ta načrt. Pogledali bomo, kako uspešni smo bili pri izpolnjevanju prejšnjih zavez in kako se odziva svet.
Dotaknili se bomo pobud za kapitalske naložbe slovenskih energetskih družb in podnebnih ciljev EU in Slovenije. Obravnavali bomo oblikovanje optimalnega elektroenergetskega sistema do leta 2050, s poudarkom na povečanju sončnih elektrarn in njihovem vplivu na obnovljive vire ter samooskrbo z elektriko.
Analizirali bomo stanje sončnih, vetrnih, hidroelektrarn in geotermalne energije ter predstavili različne poslovne modele samooskrbe. Govorili bomo o dejavnikih, ki vplivajo na nihanje proizvodnje in cen elektrike, ter o zanesljivih energetskih rešitvah za gospodarstvo in gospodinjstva.
Poseben poudarek bo na hibridnih sistemih z več viri energije, tranzitnih plinovodih, vlogi Hrvaške v plinskem transportu in razvoju vodikovih tehnologij, vključno z evropsko vodikovo hrbtenico in projektom Severnojadranske vodikove doline.
Predstavili bomo tudi strateški dokument Vodikov svet treh morij, ki analizira možnosti zelene reindustrializacije in transportnih poti za zeleni vodik. Ne bomo pozabili na vlogo industrije kot stabilizatorja elektroenergetskega omrežja, širitev slovenske borze električne energije in kadrovske izzive, ki jih ima sektor.
Podrobno bomo obravnavali ključne izzive in priložnosti, ki čakajo slovenski energetski sektor. Dotaknili se bomo digitalizacije energetskih sistemov, pri čemer bomo razpravljali o tem, kako daleč naj gremo z digitalizacijo, koliko energije ta porabi in kako se izogniti kibernetskim tveganjem.
Poleg tega bomo predstavili najnovejše investicijske dejavnosti v slovenski energetiki, ki so v letu 2023 dosegle rekordnih 685 milijonov evrov, ter ocenili potrebna vlaganja v omrežja po Sloveniji. Velik poudarek bo na optimalnem upravljanju in načrtovanju energetske infrastrukture, da zagotovimo primerna in uravnotežena vlaganja.
Raziskali bomo tudi priložnosti in izzive trga vseh vrst energentov, od tradicionalnih virov, kot sta plin in jedrska energija, do obnovljivih virov. Govorili bomo o tržni vrednosti stabilne in manj stabilne ponudbe, predvsem v luči pojava negativnih cen, ter o novih sistemih omrežnin.
S posebnim poudarkom bomo predstavili energetski monitoring kot orodje za učinkovito aktivno upravljanje porabe, pa tudi načine stabilizacije elektroenergetskega sistema z visokim deležem obnovljivih virov energije. Pogledali bomo časovnico umeščanja novih daljnovodov, potrebnih za podporo vetrnicam in velikim sončnim elektrarnam, ter razpravljali o hranilnikih energije, vključno s črpalnimi hidroelektrarnami.
Posebno pozornost bomo namenili tudi spodbudam Eko sklada in Sklada EU za modernizacijo, ki podpirajo okoljske naložbe in obnovljive vire. Na konferenci bodo predstavljene tudi možne poti do ogljične nevtralnosti za podjetja, energetske prenove zgradb kot način zmanjšanja emisij in vzpostavitev podnebnih pisarn za občine in regije.
Ne bomo pozabili na učinkovito upravljanje tveganj, povezanih s podnebnimi spremembami, ter na zagotavljanje kibernetske varnosti proizvodnih in distribucijskih sistemov energije.
Za konec bomo pod drobnogled vzeli pomembno vlogo jedrske energije v EU in Sloveniji ter pregledali študijo izvedljivosti podaljšanja obratovalne dobe Nuklearne elektrarne Krško, ki se začenja letos in poteka do leta 2043, ter postopke za delovanje jedrskih elektrarn tudi po 60 letih po svetu.
Dotaknili se bomo izzivov projekta JEK 2, vključno s financiranjem in državno vlogo, z načrtom odločitve do leta 2028. Pogledali bomo tudi možnosti uporabe malih modularnih reaktorjev (SMR) v Sloveniji.
Poleg tega bomo analizirali, koliko sončnih elektrarn bi bilo potrebnih za nadomestitev jedrske energije, skupaj s stroški hranilnikov in omrežja. Poseben poudarek bo tudi na pomenu velikih turbin za stabilnost elektroenergetskih sistemov, ob upoštevanju izkušenj iz nedavnih sesutij omrežij v Evropi.
Vabljeni!
Komentarji