Lažne poroke so v modi

Bolj ko se bliža datum vstopa Romunije v Evropsko unijo, bolj v državi, kamor prihajajo predvsem "možje", narašča število lažnih zakonskih zvez.

Objavljeno
01. oktober 2006 13.54
Tipična romunska poroka
Bukarešta - Bolj ko se bliža datum vstopa Romunije v Evropsko unijo – to naj bi se zgodilo 1. januarja 2007 – bolj v državi, kamor prihajajo predvsem "možje", narašča število lažnih zakonskih zvez. Veliko povečanje zanimanja za "skupno" življenje je treba pripisati dejstvu, da novopečeni mož s pomočjo romunske soproge lahko dobi zakonito dovoljenje za bivanje v Romuniji. Z njim lahko po določenem času dobi romunsko državljanstvo, s tem pa postane tudi državljan Unije.

Ker je lažnih porok čedalje več, oblasti iščejo najučinkovitejši način, kako bi jih preprečile. Na ministrstvu za notranje zadeve razmišljajo, katere zahteve in ukrepe bi sprejeli, da se zakona o stalnem in zakonitem bivanju tujcev v Romuniji ne bi tako zlorabljalo. Medtem ko strokovnjaki stikajo glave, se vse več Romunk poroča s tujci, ki jih na lastne oči sploh še niso videle. V te avanture se seveda spuščajo zaradi denarja – za nekaj sto pa tudi do tisoč evrov, posredniki pa dobijo še veliko več.

Posel cveti vedno bolj, kar potrjuje tudi podatek, da so romunske oblasti od januarja do junija 2006 razkrile več kot 50 primerov lažnih zakonskih zvez. Po podatkih pristojnih služb je največ zanimanja za "poroke" z Romunkami v Siriji, na Kitajskem in v Egiptu. Z izgovarjanjem "da, vzamem" novopečeni možje nimajo večjih težav. Problemi nastanejo le, ko se morata "partnerja" sem ter tja sporazumeti pred matičarjem ali državnimi organi, pa jima to ne uspe zaradi jezikovnih ovir. Takšnih primerov je čedalje več, na podlagi česar se zakon pozneje najpogosteje označi za lažnega, v skrajnem primeru pa ženina celo izženejo iz države. V prvi polovici leta je moralo Romunijo zapustiti več tisoč tujcev, med njimi tudi nekaj lažnih soprogov. Vzrok za izgon je bila zloraba zakona o bivanju tujcev v državi. Med tistimi, ki jim je Romunija odrekla gostoljubje, je bilo največ Turkov, Moldavcev, Kitajcev, Izraelcev, Srbov in Ukrajincev.

Vendar za tujce, ki so že dobili dovoljenje za stalno bivanje in so pozneje zaradi romunskega državljanstva lahko mirno potovali po državah EU, veljajo posebni pogoji. Unija je namreč 1. januarja 2002 odpravila vizume za romunske državljane, kar je po vsej državi sprožilo pravo evforijo. Dogodek so tamkajšnje oblasti razglasile za največji zunanjepolitični uspeh v postkomunističnem obdobju. Skoraj ni bilo politika, ki v tem času ne bi poudarjal, da je Romunija naposled vendarle "znotraj Schengena". Za vstop v schengensko območje pa so oblasti uvedle več strogih predpisov, ki jih morajo romunski državljani spoštovati ob odhodu iz države. Te so od leta 2002 že štirikrat dodatno poostrili, s čimer želijo preprečiti eksodus beračev, prostitutk, kriminalcev in vseh nezaželenih v stare, zahodnoevropske članice EU.

Več si preberite v NeDelu