Pri dveh metrih in 30 letih še vedno raste

S skoraj dvema metroma višine in 215 kilogrami Tanja Angus velja za novodobno velikanko, ki pa pri svojih 30 letih še vedno raste. Je edina oseba na svetu, ki ji niti sodobna medicina ne more zaustaviti prekomernega tvorjenja rasnega hormona.

Objavljeno
23. julij 2009 14.38
Ti. K.
Ti. K.
Carson City - S skoraj dvema metroma višine in 215 kilogrami Tanja Angus velja za novodobno velikanko, ki pa pri svojih 30 letih še vedno raste. Že zdaj je ena izmed najvišjih in najtežjih žensk na svetu.

Zdravniki doslej še niso našli zdravila, ki bi Angusovi omejilo tvorjenje rasnega hormona in tako ostaja edina oseba na svetu, ki ji niti sodobna medicina ne more zaustaviti rasti. Trpi za redko boleznijo Acromeglio, znano tudi pod imenom gigantizem, zaradi katere je Angusova od svojega 18. leta, ko zdravi ljudje ponavadi že prenehajo rasti, zrasla še za 30 centimetrov.

Angusova še vedno upa, da bodo nekega dne odkrili način, kako zaustaviti njeno rast: "Brez upanja nimaš nič. Mogoče pa bom nekoč le lahko zaživela normalno."

Njene težave so se začele v najstniških letih, ko je opazila, da njeno telo raste zelo hitro, še posebej stopala in obraz. "Nisem bila zadovoljna s svojo podobo, zato sem zapravljala veliko denarja za kozmetiko in ličila," je o svoji mladosti povedala Angusova. Tudi njeno zdravstveno stanje se je poslabšalo, pogosto je trpela za migreno, bila brez energije, neprestano kazala simptome gripe in postajala depresivna. Zdravniki takrat še niso odkrili bolezni, mislili so, da gre za še eno najstnico, ki išče pozornost in si želi antidepresivov.

Spremembe njenega telesa so bile vse bolj opazne, vedno bolj je dobivala moško postavo, tudi glas se ji je nižal. Obupovala je nad svojim telesom, saj jo je vse več ljudi, med njimi tudi njen fant, spraševalo, ali si je dala spremeniti spol.

Ko je ponovno obiskala zdravnika, je ta takoj prepoznal gigantizem. Našlio so ji tudi tumor v možganih v velikosti grenivke, ki se je ovil okoli vratne utripalke in s tem povzročal hiperprodukcijo rasnega hormona. Tumor so ji poskušali operativno odstraniti, vendar je bilo določene dele tumorja prenevarno ločiti od možganov. Kljub obilici zdravil, ki jih mora dnevno zaužiti, so v njenem telesu še vedno izmerili dvanajstkratno povečanje vsebnosti rasnega hormona v primerjavi z zdravim človekom.