Najprej odločbe za zavezance z ugovori

Do konca julija zavezanci sami sestavijo napoved, če za obdavčljive dohodke niso dobili izračuna.

Objavljeno
11. julij 2017 16.15
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc

Ljubljana – Finančna uprava je za leto 2016 v dveh svežnjih izdala nekaj več kot 1,5 milijona informativnih izračunov dohodnine, novih ne bo. Konec meseca bodo odločbe dobili prvi zavezanci, ki so oddali ugovore. O dohodkih iz preteklega leta pa je zdaj mogoče poročati le še s samostojno dohodninsko napovedjo na papirju ali po elektronski pošti z digitalnim potrdilom.

Zavezanci, ki so oddali ugovore zoper informativne izračune, zdaj čakajo na odmerne odločbe. Po pojasnilih generalnega finančnega urada bodo prvi sveženj odločb zanje izdali konec julija ali čisto na začetku avgusta, vanj bodo vključili tako zavezance z marčnimi kot z majskimi izračuni. Pri odločbah velja, da finančna uprava preplačila vrne v 30 dneh od izdaje. Lani so s poletnimi odločbami zajeli okoli 65 odstotkov ugovorov.

Še dva julijska roka

Pri marčnem svežnju informativnih izračunov so se že iztekli vsi vnaprej določeni roki, ki veljajo za zavezance brez ugovora – preplačila dohodnine za preteklo leto so zavezanci na svoje transakcijske račune dobili najpozneje 1. junija, rok za doplačilo se je iztekel 2. junija. Vsi marčni izračuni, ki jim prejemniki niso ugovarjali, so zdaj torej dokončne odmerne odločbe.

Pri majskem svežnju pa se je 30. junija iztekel rok za ugovore, preostala dva roka se iztečeta julija. Zavezancem, ki niso oddali ugovorov, bo finančna uprava najpozneje 28. julija vrnila preplačila dohodnine za leto 2016, 31. julija se bo iztekel še rok za doplačila prek plačilnih nalogov, ki so bili priloženi informativnim izračunom. Dohodnino je mogoče brez vsakega pojasnjevanja in utemeljevanja plačati na tri obroke, le vlogo je treba oddati – to velja tudi, če je rok za plačilo že potekel.

Pred vračili dohodnine na transakcijske račune bo finančna uprava 17. julija opravila pobot za neporavnane dajatve, ki bi jih morali zavezanci plačati do 13. julija. Dolg bo odštela od vračila dohodnine in zavezancu nakazala razliko, če bo višja od dolga, če pa bo nižja, bo dolg le zmanjšala.

»Zavezance pozivamo, naj svoje zapadle obveznosti poravnajo najpozneje do 14. julija, da ne bo prihajalo do dvakratnega plačila,« pozivajo v finančni upravi. O opravljenem pobotu jih bo obvestila po pošti.

Napovedi do konca julija

Rok za samostojne dohodninske napovedi se izteče 31. julija. Finančna uprava je letos drugič zapovrstjo izdala informativne izračune tudi vsem državljanom s še tako nizkimi dohodki, ki štejejo v letno odmero dohodnine, ne glede ne to, koliko so znašali.

Po spremembah in dopolnitvah zakona o davčnem postopku od 1. januarja 2015 v njem namreč ni več spodnje meje dohodkov, pod katero finančna uprava zavezancu ni izdala informativnega izračuna. Ti mejni zneski so bili osnovna splošna olajšava (glej graf), olajšava za študente in dijake ter znesek neobdavčene pokojnine.

Na drugi strani nova pravila pomenijo, da morajo samostojne davčne napovedi oddati vsi državljani, ki so imeli med dohodninskim letom še tako majhne dohodke, tudi nižje od omenjenih olajšav, če od finančne uprave iz različnih vzrokov niso dobili informativnega izračuna dohodnine.

Zavezanci, ki vedo, da so lani imeli obdavčljive dohodke, čeprav prav malo, a informativnega izračuna niso dobili, lahko sami na spletni strani finančne uprave preverijo, ali je zanje sestavila informativni izračun, čeprav ga v domači poštni predalčnik niso dobili – morda se je ovojnica na poti izgubila. To je mogoče preveriti tudi na davčnem uradu, in če se je davčna tajnost na poti izgubila, zavezanec lahko dobi kopijo. Za dohodninske napovedi pa je tako ali tako še dovolj časa.

Finančna uprava je na rok zanje zavezance opozorila z javnim pozivom: »Če zavezanec za vložitev napovedi za odmero dohodnine do 15. junija 2017 na dom ni prejel informativnega izračuna dohodnine, čeprav je imel v letu 2016 dohodke, ki so obdavčeni z dohodnino, mora dohodninsko napoved vložiti sam, ne glede na višino prejetega dohodka. Napoved vloži na finančnem uradu, v katerem je v času vložitve napovedi vpisan v davčni register.« Ta skupina zavezancev bo odmerne odločbe dobila jeseni. Na odločbo se je mogoče pritožiti, a je davek vseeno treba plačati.

Napovedi s samoprijavo

V finančni upravi poudarjajo, da se velik delež samostojnih dohodninskih napovedi nanaša na dohodke iz tujine, za katere v času sestavljanja izračunov še niso imeli podatkov.

»Če jih zavezanci niso napovedali ne med letom 2016 ne z ugovorom zoper informativni izračun dohodnine, morajo do konca julija oddati dohodninsko napoved,« pojasnjujejo v finančni upravi. Lani je do predpisanega roka dohodninske napovedi za leto 2015 oddalo 9239 davčnih zavezancev, največ, 87 odstotkov, prav zaradi dohodkov iz tujine: »Davčni zavezanci jih vlagajo tudi po predpisanem roku. Lani jih je tako oddalo 785 davčnih zavezancev, med njimi 505 kot samoprijavo.« Ta obvaruje zamudnika pred globo, plačal bo le nekaj malega pribitka za »zamudnino«.