Lani 600 milijonov evrov davka iz podjetij

Osnova za letošnje mesečne akontacije bo obračun za leto 2016 in nova, 19-odstotna davčna stopnja.

Objavljeno
01. marec 2017 20.07
Katarina Fidermuc
Katarina Fidermuc

Ljubljana – Novo davčno leto se je za podjetja, ki so zavezana davku od dohodkov pravnih oseb, začelo z dvema odstotnima točkama višjo davčno stopnjo, kot se je končalo preteklo. Ob takšnih preskokih v obdavčitvi se vedno pojavijo vprašanja, v katerih primerih bo finančna uprava že upoštevala novo stopnjo, tokrat višjo.

Spremembe in dopolnitve zakona o davku od dohodkov pravnih oseb, zaradi katerih je stopnja obdavčitve zdaj dve odstotni točki višja, veljajo od 1. januarja letos, poudarjajo v finančni upravi: »Pri davčnem obračunu za koledarsko leto 2016, ki ga zavezanci oddajo najpozneje do petka, 31. marca, se davek zato obračuna po lani veljavni 17-odstotni stopnji. Pri izračunu višine akontacije za leto 2017 pa se že upošteva 19-odstotna davčna stopnja.« To pomeni, da nova stopnja ne vpliva na akontacije davka, ki jih zavezanci plačujejo do predložitve obračuna za leto 2016.

Do obračuna kot lani

V davčnem registru je okoli 103.300 zavezancev za davek od dohodkov pravnih oseb. Po pojasnilih finančne uprave bodo do predložitve davčnega obračuna za leto 2016 na mesečni ravni plačevali akontacije davka v enakih zneskih, kot so jih lani med letom. To pomeni, da dva letošnja obroka akontacije, – zdaj je pred njimi še marčni, za katerega se rok plačila izteče 10. marca –, plačajo v zneskih, ki jih je finančna uprava zanje določila po obračunih za leto 2015. To seveda ne velja za zavezance, pri katerih je bila višina obroka pozneje spremenjena z odločbo, ker so sami oddali vlogo za drugačne zneske akontacije, in za zavezance, ki jim je bila višina obroka na novo določena po postopku nadzora v zvezi z obračuni za leto 2015, pojasnjujejo v generalnem finančnem uradu.


Doplačilo, vračilo ali pobot

Računovodski servisi imajo že od novega leta polne roke dela z obračuni za leto 2016. Lani določene akontacije davka od dohodkov pravnih oseb, ki temeljijo na letu 2015, kmalu ne bodo več pomembne. Z davčnim obračunom za leto 2016 bo izračunana nova višina letne akontacije za leto 2017, ki bo temeljila na znesku davka za leto 2016 in na 19-odstotni davčni stopnji, poudarjajo v finančni upravi: »Tako bo nova tudi višina obroka akontacije za vse leto 2017, ki jo bo zavezanec plačeval po predložitvi davčnega obračuna. Če bo višja, kot je bila lani, bo zavezanec razliko v akontaciji doplačal pri prvem naslednjem obroku.« Zavezanec, ki bo marca oddal davčni obračun za leto 2016, bo razliko torej doplačal z obrokom za marec, za katerega se rok plačila izteče 10. aprila, če bo za to leto izračunal višji mesečni obrok, kot je z akontacijo plačal januarja in februarja.

Predviden je tudi postopek za zavezance, ki bodo imeli letos nižje mesečne obroke davka od dohodkov pravnih oseb. V 30 dneh po predložitvi davčnega obračuna bo finančna uprava vrnila denar zavezancu, pri katerem so novi obroki po davčnem obračunu nižji, tako da je z že plačanimi akontacijami presegel svojo novo davčno obveznost – ali pa bo s preplačilom pobotala oziroma zmanjšala njegov dolg iz obveznih dajatev.

Na mizi novi podatki

Ministrstvo za finance in vlada sta s proračunom za leto 2017 predvidela, da se bo iz obdavčitve podjetij letos vanj nateklo okoli 685,9 milijona evrov od skupnih 7,4 milijarde evrov davčnih prihodkov – po proračunskih izračunih vlade je to 74 milijonov ali 12,1 odstotka več denarja, kot so za leto 2016 kazali začasni podatki. Po pojasnilih ministrstva višja pričakovanja temeljijo na višji davčni stopnji in nekoliko tudi na večjem obsegu davčnega nadzora.

Finančna uprava je po najnovejših podatkih, ki jih zbira za svoje poročilo o letu 2016, lani prek davka od dohodkov pravnih oseb za državni proračun zbrala 599,5 milijona evrov, kar je bilo 0,8 odstotka več kot leto prej in celo 28 odstotkov več kot leta 2014 – to je bilo leto, ko so prilivi iz tega vira znašali 482,1 milijona evrov, leto pozneje so dosegli 526,71 milijona evrov. »V letu 2016 prihodki davka od dohodka pravnih oseb v strukturi javnofinančnih prihodkov predstavljajo 4,1-odstotni delež,« dodajajo k statistiki o lanskem izplenu. Davek od dohodkov pravnih oseb je v celoti prihodek državnega proračuna.

Finančna uprava se je lani med drugim osredotočila na transferne cene in olajšave za raziskave in razvoj, ki so jih zavezanci uveljavili v obračunih za leto 2014. Izbrali so 100 od 755 podjetij s to olajšavo, napake so našli pri 62. V povezavi s transfernimi cenami poskuša tudi slovenska finančna oblast preprečiti davčno erozijo in zajeziti prenos dobička iz države.