Največja farmacevtska združitev preklicana

Ameriški Pfizer je odstopil od prevzema irskega Allergana, težkega 160 milijard dolarjev.

Objavljeno
06. april 2016 16.30
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
New York - Ameriški farmacevtski velikan Pfizer je danes sporočil, da je odstopil od prevzema irskega Allergana, težkega 160 milijard dolarjev. Razlog za odpoved prevzema, iz katerega bi nastal največji proizvajalec zdravil na svetu, naj bi bila nova ameriška zakonodaja, s katero želijo zamejiti izogibanje davkom.

Kot so sporočili iz Pfizerja, je bila odpoved posla obojestranska. Ameriško podjetje bi si z nakupom irske družbe zagotovilo proizvodnjo široke palete izdelkov, vendar pa naj bi Američanov ne zanimalo le sredstvo za glajenje gub, pač so želeli predvsem pošteno prihraniti pri plačilu davkov.

Da bi si zagotovili prihranke, so transakcijo oblikovali tako, da bi Allergan, ki ima sedež na davčno ugodnejšem Irskem, uradno kupil večjega tekmeca iz New Yorka. Na Irskem morajo podjetja plačevati davek v višini 12,5 odstotka, v ZDA 35 odstotkov.

»Pfizer je k transakciji pristopil s pozicije moči. Za nas je bila morebitna združitev priložnost za pospeševanje obstoječih strategij,« je pojasnil prvi mož Pfizerja Ian Read.

Ob tem so iz ameriške družbe sporočili, da bodo za povrnitev stroškov, ki jih je imel zaradi načrtovanega prevzema, Allerganu namenili 150 milijonov dolarjev.

Allerganovi delničarji bi za vsako svojo delnico prejeli po 11,3 delnice združenega podjetja, ki bi se imenovalo Pfizer. Prevzemna cena je bila za 30 odstotkov višja od cene, po kateri se je z Allerganovimi delnicami trgovalo na borzi, preden se je začelo ugibati o prevzemu.

Ob odločitvi za opustitev načrtov je generalni direktor Allergana Brent Saunders poudaril, da bodo kljub razočaranju poskrbeli za dobro, trajnostno rast.

Pfizer je lani ustvaril 7,7 milijarde dolarjev dobička, kar je 15,2 odstotka manj kot predlani. Prihodki so se znižali za 1,5 odstotka na 48,9 milijarde dolarjev. Podatke o poslovanju v prvem letošnjem četrtletju bodo objavili 3. maja.