Stavka energetike je nepotrebna in morda nezakonita

Direktorji energetskih družb opozarjajo, da lahko za morebitno škodo vložijo odškodninske in kazenske tožbe.

Objavljeno
31. marec 2016 13.38
Borut Tavčar
Borut Tavčar
Ljubljana − Direktorji gospodarskih družb slovenske elektroenergetike stavko, ki jo je napovedal Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije, enotno ocenjujejo kot nepotrebno. Aleksander Mervar, direktor Elesa, je povedal, da je izredno težko napovedati, kako se bodo spreminjale razmere v obratovanju v času stavke, vendar je zatrdil, da ni nobene bojazni, da bi bil kdo odklopljen.

»Bojazen, da bodo uporabniki ostali brez elektrike ali da se jim bodo računi zanjo zvišali, ne more in ne sme obstajati,« je dejal Matjaž Vodušek, direktor družbe SODO. »Sindikat delavcev energetike je že sklical eno nezakonito stavko, in tudi v tem primeru bo očitno tako, ne glede na to, da je stavka interesna. Slovenska energetika je v solidnem stanju, plače so za vse profile delavcev, ki so zaposleni v skupini HSE, glede na slovensko povprečje visoke, zaposlitve redne, socialna varnost zagotovljena. Stavkati v takšnih razmerah je v posmeh državljanom, ki nimajo takšnih služb, kot jih imamo v energetiki. Stavkati zaradi nekakšnih domnev o razprodaji slovenske energetike − osebno še nisem imel v pisarni nobenega potencialnega kupca HSE − pa milo rečeno neresno,« je opozoril Blaž Košorok, generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne.

Napačen naslov

Dodal je, da zaposlenim ni bila kršena nobena pravica, stavka pa je naslovljena na vlado, ki ni njihov delodajalec. »Stavka bo sankcionirana, če se bo izkazalo, da je nezakonita. To pomeni od kršitve delovnih obveznosti do odškodninskih in kazenskih tožb. Škoda se lahko meri v milijonih,« je še zagrozil Košorok.

Martin Novšak, generalni direktor Gen energije, je pojasnil, da je slovenska energetika trenutno v izjemno zahtevnem času, ko tržne cene energije na veleprodajnih trgih nenehno padajo, cene električne energije za končne porabnike pa zaradi različnih energetskih politik evropskih držav temu ne sledijo. Na drugi strani standardi obratovanja elektrarn zahtevajo določena vlaganja in stroške. »Takšna situacija je nevzdržna za družbe, ki proizvajajo električno energijo. To pomeni, da se moramo novim, zaostrenim razmeram nenehno prilagajati, in sicer v več pogledih. Prilagajati moramo tako našo investicijsko dejavnost kot tudi stroške in vse, kar je povezano z odhodki, pri tem pa porabnikom zagotavljati zanesljivo in varno preskrbo z električno energijo. Stavka se mi zato v tem trenutku ne zdi primerna. V Gen energiji ne bo stavkal nihče«, dodaja Novšak.

Igor Bole, direktor proizvodnje v Energetiki Ljubljana, je povedal, da se dobava toplote ne sme ustaviti, zato ne bo zmanjšanja proizvodnje v ljubljanski toplarni. »Obveznosti do kupcev moramo izpolnjevati v popolnosti, sicer bomo dobili račun za to,« pravi Bole.