Štirje razpisi, vredni 27 milijonov evrov

MIZŠ je objavilo razpise za večjo vključenost odraslih v vseživljenjsko učenje, za mentorsko izobraževanje, za karierno orientacijo študentov.

Objavljeno
17. junij 2016 19.42
*imo* DEVETLETKA-SOLA-ZA SOLSTVO-ILUSTRACIJA
Silva Čeh
Silva Čeh

Ljubljana - Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ) je danes v Uradnem listu RS objavilo štiri javne razpise. Skupna okvirna vrednost omenjenih razpisov je 27 milijonov evrov. Razpise delno financira Evropski socialni sklad.

Prvi med štirimi je javni razpis za pridobivanje temeljnih in poklicnih kompetenc od 2016 do 2019. Z njim se želi povečati vključenost odraslih v vseživljenjsko učenje ter izboljšati kompetence, ki jih potrebujejo zaradi potreb na trgu dela, večje zaposljivosti in mobilnosti ter osebnega razvoja in delovanja v sodobni družbi. Poudarek je predvsem na razvoju kompetenc s področja informacijsko komunikacijskih tehnologij.

Drugi javni razpis je razpis za financiranje dejavnosti informiranja in svetovanja ter za ugotavljanje in vrednotenje neformalno pridobljenega znanja od 2016 do 2022. Cilj je izvajati dejavnost informiranja in svetovanja po modelu »Informativno svetovalna dejavnost v izobraževanju odraslih« (ISIO) pred vključitvijo, med in po končanem izobraževanju oziroma usposabljanju, ki vključuje tudi postopke ugotavljanja in vrednotenja neformalno pridobljenega znanja.

Tretji je javni razpis za sofinanciranje nadgradnje dejavnosti kariernih centrov v visokem šolstvu v letih 2015-2020. Z njim želijo zagotavljati celovito in kakovostno karierno orientacijo za študente skozi celotni študijski proces od vpisa do zaposlitve. Namen je tudi usklajevanje pridobljenih znanj študentov s potrebami na trgu dela in obenem podpora izmenjavi izkušenj, rezultatov in dobrih praks na področju kariernega svetovanja in med kariernimi svetovalci na nacionalni in mednarodni ravni.

Zadnji javni razpis je razpis »Usposabljanje mentorjev za izvajanje praktičnega usposabljanja z delom po izobraževalnih programih za pridobitev izobrazbe v letih 2016-2021«. Ta cilja na to, da se v usposabljanje vključi 5000 mentorjev zaposlenih pri delodajalcih, ki izvajajo praktično usposabljanje z delom za dijake srednjega poklicnega in srednjega strokovnega izobraževanja, oziroma ki izvajajo praktični del izobraževanja za študente višjega strokovnega izobraževanja, oziroma ki izvajajo ostale formalne oblike praktičnega usposabljanja oziroma izobraževanja (za vajence).