Težave nemških podjetij zaradi upokojevanja

V pokoj odhajajo predvsem visokokvalificirani delavci, ki jih je težje nadomestiti.

Objavljeno
06. marec 2017 15.43
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA
München − Upokojevanje pri 63 letih starosti že vpliva na poslovanje večine nemških podjetij, ki se posledično soočajo s pomanjkanjem kadra, kaže raziskava münchenskega inštituta za gospodarske raziskave Ifo. V pokoj odhajajo predvsem visokokvalificirani delavci, ki jih je težje nadomestiti.

Kot so sporočili z inštituta, je 52 odstotkov v raziskavo vključenih podjetij navedlo, da so se nekateri njihovi zaposleni že upokojili pri 63 letih starosti. Upokojevanje najbolj občutijo podjetja, ki se ukvarjajo s proizvodnjo (62 odstotkov), precej pa tudi v distribuciji (53 odstotkov) in storitvenih dejavnostih (44 odstotkov).

Dodatnih 12 odstotkov vseh podjetij je navedlo, da imajo zaposlene, ki bodo 63 let dopolnili v prihodnjih dveh letih.

Med delavci, upokojenimi pri 63 letih, je bilo 64 odstotkov visokokvalificiranih, 59 odstotkov pa povprečno kvalificiranih. Precej manj je bilo nižje kvalificiranih delavcev (15 odstotkov) in menedžerskega kadra (14 odstotkov).

65 odstotkov podjetij je navedlo, da je imelo pri popolnjevanju delovnih mest težave. Najpogosteje so se pojavile v storitvenem sektorju (73 odstotkov) in proizvodnji (58 odstotkov). Podjetja z do 250 zaposlenimi so težje našla nove primerno kvalificirane sodelavce.

Skoraj vsa podjetja (94 odstotkov) imajo med svojimi zaposlenimi posameznike, stare najmanj 55 let. Je pa med anketiranimi podjetji le 43 odstotkov takšnih, ki so sprožila pobude za ohranitev zaposlenih tudi po dopolnjenem 63. letu starosti.

Takšne pobude so med drugim vključevale fleksibilen delovni čas, promocijo zdravja na delovnem mestu ter dodatna izobraževanja in usposabljanja, so še navedli na inštitutu.