»Ženske smo pogumnejše in iščemo izzive«

Ministrstvo za delo napoveduje zakon o 40-odstotnih ženskih kvotah na odločujočih mestih v gospodarstvu

Objavljeno
07. september 2016 21.46
Alenka Bratušek nekdanja predsednica vlade in poslanka stranke ZaAB v Ljubljani, Slovenija 22.oktobra 2014.
Silva Čeh
Silva Čeh

Ljubljana – Za več žensk na izpostavljenih mestih v politiki in gospodarstvu je temeljna nit projekta Eqpowerec, ki so ga predstavili na fakulteti za družbene vede. Ministrica za delo Anja Kopač Mrak pa je napovedala zakon za uravnoteženo zastopanost žensk in moških v organih odločanja v gospodarstvu do leta 2025.

Kako priti do večje zastopanosti žensk na vodilnih mestih v gospodarstvu, potem ko se ženske kvote v politiki že pozitivno kažejo, je spraševala dr. Aleksandra Kanjuo Mrčela s FDV, ki vodi projekt Eqpowerec. Na panelu Spolne kvote kot ukrep za doseganje enakosti spolov v gospodarstvu (v okviru konference Eqpowerec, projekta, ki deluje v sklopu programa Norveškega mehanizma) je ta vprašanja postavljala uspešnim slovenskim politikom: Ljudmili Novak, ki ima enega najdaljših aktivnih stažev v novejši slovenski politiki, in Alenki Bratušek, doslej edini slovenski premierki, ki jima je to kot ženskama uspelo, ter predsedniku državnega zbora Milanu Brglezu.

A je Bratuškova je takoj spomnila, da sedanja največja vladna stranka SMC glede ženske zastopanosti ni naredila dovolj na političnem odru, saj vsa ključna politična mesta od predsednika vlade do predsednika parlamenta zasedajo moški. Temu je pritrdila tudi Novakova, ki je dejala: »Res je, država je v rokah moških.« Predsednik parlamenta Brglez je obljubil, da bo napovedani zakon ministrice Kopačeve (ta je na včerajšnji konferenci napovedala zakon, ki predvideva 40-odstotne ženske kvote na vodilnih mestih v gospodarstvu, postopoma do leta 2025) podprl, seveda pa bo za zakon dobro že to, če bo v parlamentu pristal čim prej. Bratuškova je dejala, da je večja zastopanost žensk naš parlament tudi vsebinsko obogatila, Novakova pa je poudarjala, da se morata oba principa (ženski in moški) enakovredno kazati tako v družini, kot v politiki in gospodarstvu. Če se v politiki vse funkcije podelijo moškim, se to potem posledično kaže tudi v gospodarstvu, je opozorila Novakova in opozorila na Angelo Merkel, ki je po njenem neformalna voditeljica Evrope.

Brglez je dejal, da večja zastopanost žensk tudi kaže politično kulturo, ne zgolj kvot, v SMC so menda imeli celo obratno težavo – privabiti dovolj moških. Spomnil je tudi na obratne primere, ko so, na primer v državnem holdingu SDH, zdaj na oblasti samo ženske. A je Bratuškova ob tem dodala, da so zato očitno iz nadzornega sveta SDH »izgnali« skoraj vse ženske (ena je ostala, op. a.), ob nastajanju NS NLB pa priložnosti za ženske članice sploh ni bilo, v razvpitem primeru Luke Koper so hoteli izgnati predsednico nadzornega sveta (Alenko Žnidaršič Kranjc).

V krizi ženske v prvih vrstah

Matjaž Merkan, direktor podjetja Swatycomet, je povedal, da je družba, ki jo vodi, že na prvi pogled zaradi svojih izdelkov (razni brusi) bolj moška kot ženska, a položaj je prav obraten, saj imajo na vodilnih mestih okrog 40 odstotkov žensk. Veliko imajo inženirk, njihova glavna inovatorka je ženska, njihovi brusi (čeprav razumljeni kot moška orodja) so morda zato tudi oblikovno in uporabno primernejši.

Tudi družba Petrol Energetika je precej »moška«, a na vodilnih mestih se je v zadnjih skoraj 20 letih, odkar jo vodi Mojca Kert, število žensk na vodilnih mest zelo povečalo. »Kako vam je to uspelo?« je spraševala Sonja Šmuc, izvršna direktorica Združenja Manager, ki je vodila omizje Vloga najvišjega menedžmenta pri spodbujanju enakosti spolov v podjetjih. »Iskali smo talente in dali enake možnosti vsem,« je pojasnjevala Mojca Kert in dejala: »V krutih kriznih razmerah so v prve vrste vstopile ženske. In veliko pokazale.«

Direktorica podjetja Plastika Skaza Tanja Skaza, je med drugim povedala, da so stereotipi še vedno zelo oteževalna okoliščina pri uspehu žensk, ki jih spremljajo od osnovnošolskega izobraževanja naprej, a ženske, ki so uspešne, so takšne tudi zato, ker so mnogo širše, ne zgolj moško fokusirane in ker se zavedajo, kako pomembne so dobre ekipe. Podjetje Plastika Skaza se razvija v uspešno inovativno podjetje, ki je v zadnjih letih število zaposlenih povečalo z 200 na 300, direktorica Tanja Skaza pa je dejala: »Brez moških ne moremo, a ženske smo pogumnejše in iščemo izzive.«