Tekma za delo v državnih gozdovih

Za razpisana izvajalska dela od začetka julija do konca leta se je prijavilo 511 kandidatov, tudi vsi sedanji koncesionarji.

Objavljeno
06. maj 2016 20.38
vidic/secnja
Marjeta Šoštarič
Marjeta Šoštarič
Ljubljana - Slaba dva meseca pred začetkom delovanja nove družbe Slovenski državni gozdovi je še velika neznanka, kdo bo po izteku koncesijskih pogodb nadaljeval delo v petini vseh slovenskih gozdov, kolikor jih je v državni lasti. Za delo v njih se poteguje več kot 500 izvajalcev, med njimi tudi 14 dosedanjih koncesionarjev.

Na Skladu kmetijskih zemljišč in gozdov Slovenije, ki je po pooblastilu objavil razpise štirih javnih naročil za posamezne sklope del, so s konkretnimi podatki potrdili, da je za dela v državnih gozdovih veliko zanimanje. Skupno so za štiri javna naročila do izteka tega leta prejeli 511 ponudb, je povedala direktorica Irena Šinko.

Za sečnjo in spravilo lesa je bilo oddanih 197 ponudb, za gojitvena in varstvena dela 100 ponudb, za gradnjo in vzdrževanje gozdne infrastrukture 115 in za prevoz gozdno lesnih sortimentov 99 ponudb.

Izbrali bodo najugodnejšega

Postopek izbire je dvofazen. »V prvi fazi se izberejo vsi, ki so oddali ponudbo za določen sklop. Za vsa štiri javna naročila smo imeli 14 sklopov, torej po gozdno gospodarskih območjih. Vse, ki so se prijavili za določen sklop, je treba v prvi fazi preveriti ali izpolnjujejo vse formalne in vsebinske pogoje, ali imajo plačane vse prispevke in davke, če izpolnjujejo vse pogoje glede kazenskih evidenc. Šele ko bomo vse te stvari preverili, bo družba z vsemi, ki izpolnjujejo pogoje, sklenila okvirni sporazum.

V drugi fazi postopka pa bo potem izbira za konkretno delovišče oziroma konkreten obseg dela, z znanimi podatki, kjer se bo med tistimi, ki so se prijavili za določen sklop, izbiralo najugodnejšega ponudnika,« je pojasnila Šinkova.

Na vprašanje, ali glede na veliko ponudbo to pomeni tudi, da bodo razpršili oddajo del, pa je odgovorila, da bo glede na številčnost ponudnikov »po posameznem gozdno gospodarskem območju oz. po posameznem sklopu, odvisno tudi od tega, kako bodo v nadaljevanju uspešni, ker v okviru tega okvirnega sporazuma bo več oddaje del«.

Dosedanji koncesionarji nimajo nobene prednosti

Ponudbo za izvajalska dela v državnih gozdovih so pričakovano oddali tudi dosedanji izvajalci, koncesionarji, ki pa po zatrjevanju direktorice sklada kmetijskih zemljišč in gozdov »glede na objavljeno razpisno dokumentacijo nimajo nobenih prednosti«.

Zaradi tolikšnega števila oddanih ponudb in njihovega preverjanja je pričakovati, da se bo izbira izvajalcev zavlekla. »Koliko časa bo trajalo izbiranje, je odvisno od tega, v kolikem času bomo dobili povratne informacije iz Finančne uprave RS in pa iz kazenske evidence. Ko bomo imeli izbrane vse te podatke, bomo lahko šele sprejeli odločitev v prvi fazi postopka,« pojasnjuje Šinkova, ki zato ne more odgovoriti na vprašanje ali bo do izteka koncesijskih pogodb junija že znan izbor izvajalcev del v državnih gozdovih.

V prvi fazi gre samo za preizkus usposobljenosti, edina zahteva pa je, da ima podjetje ali dopolnilna dejavnost najmanj enega zaposlenega, ki ima vsaj nacionalno poklicno kvalifikacijo (NPK). Šele v drugi fazi bodo potem usposobljeni izvajalci v okviru gozdnogospodarskih območij lahko pridobili konkretna dela. Glavno merilo pri tem bo najnižja cena.

Marenče ne pričakuje zapletov

Kot je pojasnil Miha Marenče, doslej bolj znan v vlogi državnega sekretarja za gozdarstvo, po nedavnem odstopu v. d. direktorja družbe Slovenski državni gozdovi Julijana Rupnika pa novoimenovani v. d. direktor družbe, pri izbiri in sklepanju pogodb z izvajalci ne pričakuje posebnih težav.

»Glede na to, da ni bila vložena revizija na sam razpisni postopek, pričakujem, da bo zgodba v državnih gozdovih po 1. 7. tekla brez zapletov. Ne moremo si privoščiti praznine. Družba bo odpirala posamezna sečišča ali pa skupino sečišč, odpirala se bodo pa sečišča v skladu s pogodbami, ki jih bomo sklepali sredi junija z žagami ali s končnimi porabniki tam, kjer se bo šlo v redno sečnjo in bo prodano, na začetku se ne bo delalo na zalogo. Tako je to zamišljeno.«