Obdavčitev samcev naletela na kritiko

Podjetnik Ivo Boscarol je s svojim predlogom o obdavčitvi samskih naletel na veliko neodobravanje tako s strani slovenskega prebivalstva kot s strani ministra za delo, družino in socialne zadeve Janeza Drobniča.

Objavljeno
02. marec 2005 13.52
Ivo Boscarol (Pipistrel)
Ajdovščina - To ni davek na pare brez otrok, niti ne davek na samske, je podjetnik Ivo Boscarol zatrdil v današnjem pisnem odzivu na torkovo poročanje medijev o njegovih izjavah glede obdavčitve oseb brez otrok. "Gre za obremenitev oseb, ki ne poskrbijo za svoje potomce, ne glede ali so poročeni ali samski," je pojasnil Boscarol. Ob tem je dodal, da bi bili zavezanci le tisti, ki bi otroke lahko imeli. "Izjeme poznajo vsi zakoni, zato je kakršenkoli strah, da bi davek plačevali tisti, ki otrok ne morejo imeti, odveč," poudarja Boscarol in izpostavlja, da gre za njegovo osebno mnenje.

"Osnova za razmišljanje je, da naj bi vsak Slovenec v svoji rodni dobi poskrbel najmanj za enega otroka. Dokler ga nima, bi bil v rodnem obdobju, na primer med 25. in 50. letom, obremenjen z davkom, ki ga že sedaj plačuje v obliki davka na plače," je še razložil Boscarol in poudaril, da ne gre torej za nov davek, temveč za zamenjavo obstoječega davka na plače z drugačno obliko ter drugače poimenovanim davkom.

Tisti z otroki bi delodajalca stali manj

"Plačevali bi ga le zaposleni. Davek bi lahko plačevali tako kot sedaj in bi šel v breme delodajalca, seveda pa je možno tudi, da bi ga plačeval neposredno zaposleni," meni Boscarol. "Davčna obremenitev bi ostala tako za tiste, ki nimajo potomcev, podobna zdajšnjemu davku, zmanjšala bi se za tiste, ki jih imajo. Z drugimi besedami - tisti zaposleni, ki imajo otroke, bi tako delodajalca stali manj, zato bi bil le ta motiviran za njihovo zaposlitev."

Taka zamenjava davkov, tako Boscarol, bi bila motivacija za delodajalca, da zaposluje delavce, ki imajo otroke. "Sedaj je namreč obratno. Delodajalci se izogibajo zaposlovanju mladih žensk zaradi potencialne možnosti večjih izostankov, ki so posledica materinstva ter nege otrok, kar je seveda zelo diskriminatorno."

Poleg tega bi taka zamenjava davkov zmanjšala "sedanjo neenakost, ko so državljani brez otrok zaradi manjših stroškov v primerjavi s tistimi, ki imajo otroke, v privilegiranem položaju, torej uživajo nekakšno boniteto. Te pa so povsod obdavčene." Ob tem Boscarol izpostavlja, da tak zakon ne posega v svobodo posameznika bolj od ostalih zakonov.

Po njegovih besedah bi v tem primeru namen bil dolgoročno pozitiven vpliv na povečanje natalitete, povečanje števila delovno aktivnega prebivalstva, povečanje pokojninske mase in na motivacijo mladih, da si prej ustvarijo družine.

Odzval se je tudi minister Drobnič

Na to se je v torek odzval tudi minister za delo, družino in socialne zadeve Janez Drobnič. Dejal je, da se ne nagibajo k temu, da bi uvedli poseben davek za samce. Kot je povedal, so se v programu odločili v korist družine, tako da so družinski člani in družina v večji meri v boljšem položaju, in sicer bodisi pri dohodninskih napovedih ali pa pri družinskih prejemkih, starševskih prejemkih in socialnih transferjih.