Plastika Skaza in Brihteja med najhitreje rastočimi podjetji

Na Deloittovo lestvico sta se uvrstili v kategoriji vzhajajočih zvezd in velikih pet. Zmagovalec poljski Simplity.

08. december 2015 13.01
GZS
Barbara Pavlin

Ljubljana − Podjetja, ki so se letos uvrstila na Deloittovo lestvico najhitreje rastočih tehnoloških podjetij (Deloitte Technology Fast 50) v Srednji Evropi, so v zadnjem letu rasla počasneje. Povprečna stopnja rasti vseh Najhitrejših 50 je zdrsnila s 698 odstotkov na 560 odstotkov. Padec pa se nadaljuje že od leta 2012, ko je rast dosegla vrhunec s 1026 odstotki.

Prvo mesto na lestvici je letos osvojilo češko podjetje Simplity, ki je v zadnjem štiriletnem obdobju doseglo 1971-odstotno stopnjo rasti. Podjetje se je na vrh zavihtelo z lanskega šestega mesta v kategoriji Vzhajajočih zvezd. Takrat je bilo še premlado, da bi se potegovalo za uvrstitev med Najhitrejših 50.

Inovacije so izziv

»Dejstvo, da je letos na vrhu lestvice Najhitrejših 50 podjetje, ki je še lani bilo Vzhajajoča zvezda, je odličen primer, kaj lahko dosežejo mlada podjetja, ki s svojimi storitvami sledijo trendom in duhu časa,« je rezultate letošnje lestvice komentirala vodja iniciative za inovacije v Deloitte Slovenija Alenka Gorenčič.

Dodala je še, da anketa med vodilnimi v podjetjih, ki so se prijavila na natečaj, kaže, da so inovacije za kar 68,4 odstotka vprašanih največji izziv, s katerim se soočajo. »Inovacij pa ni mogoče vpeljati brez talentiranih in usposobljenih delavcev, zato ni presenetljivo, da se je upravljanje talentov uvrstilo na drugo mesto največjih izzivov tehnoloških podjetij,« pravi.

Na drugem mestu lestvice najboljših je poljsko podjetje za varno mobilno plačevanje Skycash Poland s 1665-odstotno rastjo. Na tretjem pa lanski zmagovalec te lestvice, madžarski nepremičninski portal Szallas.hu, ki je letos dosegel 1209-odstotno rast (lani 2259 odstotkov).

Četrto mesto je pripadlo novincu s Poljske, podjetje za namenske aplikacije in vodenje dokumentacije BSP Applications (1004-odstotna rast), sledil pa mu je poljski razvijalec spletnih rešitev Netguru, ki se je na petem mestu obdržal kljub padcu stopnje rasti s 1386 odstotkov na 1004 odstotke.

Plastika Skaza med Velikih pet

Dve slovenski podjetji, ki sta se prijavili na natečaj, sta se uvrstili med zmagovalce v posamezni kategoriji. Velenjska Plastika Skaza se je uvrstila med pet največjih v kategoriji Velikih pet. Ta lestvica je namenjena podjetjem, ki so kljub hitri rasti prevelika, da bi tekmovala z manjšimi v kategoriji Najhitrejših 50 zgolj na podlagi dotoka prihodkov.

Prvi med petimi velikimi je letos romunski razvijalec programske opreme Insoft Development & Consulting (577-odstotna rast), ki se je na splošni lestvici uvrstil na 15. mesto. Na drugo in tretje mesto sta se uvrstila litovski spletni trgovec UAB Pigu (rast 235 odstotkov) in slovaški izdelovalec programske opreme ESET (rast 223 odstotkov).

Med 12 Vzhajajočih zvezd

V kategoriji Vzhajajoče zvezde pa se je med najboljših dvanajst uvrstilo podjetje Brihteja, ki deluje na področju kompleksnih IT-rešitev. Letos je sicer najbolj zasijala zvezda poljskega izdelovalca programske opreme Codewise, ki je dosegel 4555-odstotno stopnjo rasti, kar je skoraj dvakrat več kot drugouvrščeno prav tako poljsko IT-podjetje CodiLimei (2506-odstotna rast). Tretje mesto je zasedel hrvaški Axilis (464-odstotna rast).

Na Deloittov natečaj za najhitreje rastoča tehnološka podjetja v Srednji Evropi se lahko podjetja prijavljajo v tri kategorije, in sicer Najhitrejših 50, Vzhajajoče zvezde (mlada obetavna podjetja) in Velikih pet. Za prvo mora podjetje izpolniti več pogojev, med drugim mora imeti najmanj 50.000 evrov prihodkov. V kategorijo Velikih pet pa se lahko prijavijo podjetja, ki so v zadnjih petih letih dosegla ekstremno rast.