Bošnjak: Računali so, da bodo podjetje poceni kupili

Nekdanji predsednik uprave Thermane je včeraj razkril kar nekaj »grehov« iz preteklosti.

Objavljeno
08. marec 2017 23.00
Špela Kuralt
Špela Kuralt
Celje – Delničarje, ki so imeli v laški Thermani okoli 20-odstotni delež, je včerajšnje pričanje Andreja Bošnjaka precej razburilo. Zavrnil je namreč vse njihove navedbe, da je bila insolventnost Thermane ustvarjena umetno, saj s tem naj ne bi nihče ničesar pridobil. Po prisilni poravnavi je lastnica družbe postal DUTB, prav banke pa so Bošnjaka pripeljale v Thermano.

Nekdanji delničarji, ki so vse svoje delnice izgubili v prisilni poravnavi, izpodbijajo sklepe skupščine izpred dobrih dveh let ter zahtevajo ugotovitev njihove ničnosti. Cenitveno poročilo in kasnejše prevrednotenje vrednosti nepremičnin sta povzročila, da so bile razlike med nerevidiranim in revidiranim letnim poročilom kar 25 milijonov evrov. Delničarji, ki so morali na skupščini potrjevati letno poročilo, trdijo, da so bili premalo informirani in celo zavedeni, zato niso mogli prav odločati.

Nekdanji predsednik uprave Thermane Andrej Bošnjak je včeraj več ur odgovarjal na vprašanja: »Veselim se, da bom lahko vse povedal. Policija me je namreč odvezala, ker nekaterih stvari prej naj ne bi povedal.« Na sodišču ni pojasnil, kako je možno, da policija kogar koli obveže molčečnosti, je pa kasneje dejal, da marsičesa ni smel povedati zaradi policijskih preiskav, nekateri dokumenti naj bi tudi izginjali. Kriminalisti so Thermano spet obiskali v ponedeljek, preiskave, ki se nanašajo na gradnjo novega kompleksa, pa še niso končane.

»Cenitve sploh nisem želel«

Bošnjak je potrdil navedbe nekdanje prokuristke Nataše Tomić, ki je dejala, da so novo cenitev zahtevali revizorji, le da je šel še korak dlje: »Banke so ves čas vse spremljale in preigravale različne možnosti, Abanka je že decembra 2013 razmišljala o upniški prisilni poravnavi. In novi revizorji, ki so jih potrdili že na prejšnji skupščini, so zapisali, da bodo v letno poročilo zapisali, da uprava ni hotela zagotoviti cenitev nepremičnin. Nisem pa hotel, da bi cenili nepremičnine po tržni vrednosti, ker v tistem času niso bile nič vredne, če pogledamo samo Rimske terme ali hotel Štorman v Celju. Thermana v tem primeru ne bi bila vredna 100, ampak 20 milijonov evrov.«

Ključno pa je bilo prevrednotenje. Bošnjak je dejal, da je ocenjeno vrednost zemljišča, na katerem stoji novi kompleks, sam prevrednotil. Kot je pojasnil, je to storil, ker so bile napake iz preteklosti: »Thermana pri gradnji ni dala lastnega vložka, ampak zemljišče, ki ga je višje ocenila, da je dobila evropska sredstva. Če bi to ugotovili v Bruslju, bi morali vrniti denar.« Tudi zato tega ni razlagal na skupščini, saj bi revizija iz Bruslja še vedno lahko prišla.

Kupčkanje

Bošnjak je poudaril, da so delničarji pravzaprav delali za stečaj družbe: »Ves čas se je špekuliralo, da bi Thermano v stečaju poceni kupili. Danes so pa verjetno kaj drugega kupili.« Verjetno je imel v mislih lastnika družbe KM Inštalacije Tomaža Kuglerja, saj so KM Inštalacije največji lastnik Remonta, imele pa so tudi skoraj 12 odstotkov v Thermani. »Kugler je za Thermano pripeljal kupca – verigo Falkensteiner. Ti so rekli, da bi zanjo dali 15 milijonov evrov,« je pričal Bošnjak. Po naših informacijah to ne drži. Avstrijska veriga Falkensteiner naj bi se zanimala le za upravljanje Thermane, DUTB pa temu naj ne bi bila naklonjena in naj bi jim hotela Thermano prodati, kar pa bi lahko storila šele, ko bo lastnica. In zdaj je.

Ko so delničarji zahtevali še eno cenitveno poročilo, ga je družba KF Finance že pripravljala. In sicer za prisilno poravnavo, čeprav o njej še sploh ni bilo govora. Kot je pojasnil Bošnjak, se je mudilo: »Videlo se je, kam gre stvar.« O še eni cenitvi so se pogovarjali na sestanku največjih delničarjev: »Borut Soklič (pooblaščenec KM Inštalacije, op. p.) je rekel, da če bo cenitev nižja in če bomo našli rešitev za Kuglerja, da ne bodo nagajali.« Soklič, ki delničarje zastopa, je vse zavrnil, prav tako je vse Bošnjakove navedbe zavrnil Kugler.

Delničarji vztrajajo, da je šlo pri Thermani za organizirano akcijo bank, da bi prišle do lastništva družbe. Revizorsko hišo Deloitte, ki je hotela novo, sporno cenitev, je predlagala NLB, prav NLB je za predsednika uprave predlagala tudi Bošnjaka.