Dobička iz Etija ne bo jemal nihče

Novi lastnik Fuse C.V. zavrnil pobudo o delavskem direktorju in soudeležbi pri dobičku.

Objavljeno
23. december 2016 18.02
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Izlake − Transakcija o nakupu 82 odstotkov delnic izlaškega Etija je zaključena, okrog 30 milijonov evrov kupnine nakazane, nizozemska družba Fuse C.V. iz grupacije Andlinger & Company pa tudi formalnopravno nova lastnica izlaških »keramikov«. Novi lastniki so že povlekli prve poteze: konstituirali so nov nadzorni svet, delavskemu direktorju pa nasprotujejo.

Po odstopu predstavnikov delničarjev v nadzornem svetu (NS) Etija bodo v njem poslej sedeli trije tujci: Wolfgang Leitner, Hans Jörg Kaltenbrunner, Ernst Reichmayr.

Nadzorni svet sicer ostaja šestčlanski: poleg omenjenih bodo v njem še Aleksander Cilenšek, Andrej Smrkolj in Dejan Pangeršič. Prvi trije so imenovani na pobudo večinskega delničarja, drugi trije so predstavniki delavcev, na včerajšnji ustanovni seji nadzornikov pa so za predsednika imenovali Ernsta Reichmayrja, partnerja v Andlingerju.

Kot smo izvedeli, so Etijevi delavci prvemu nadzorniku Reichmayrju v dosedanjih pogovorih zaupali, da želijo imeti delavskega direktorja, čemur pa je ta nasprotoval, češ da je komunikacija delavcev z upravo dobra. Z imenovanjem delavskega direktorja bi po njegovem komunikacija trpela.

Uvedbo »novega delavskega instituta« v Etiju Reichmayr osebno razume kot nezaupnico novemu lastniku in dodaten strošek. Za delavskega direktorja po njegovem v Etiju ni nobene potrebe; jo je pa pripravljen preveriti čez leto dni.

Za zdaj zadovoljni s poslovanjem

Fuse C.V. je pred dobrimi tremi tedni v skladu z zakonom o prevzemih obvestil Eti, da namerava oddati prevzemno ponudbo za odkup vseh delnic z oznako ETIG, ki še niso v lasti prevzemnika. Ta je bil tedaj imetnik 406.822 delnic, kar predstavlja 81,65 odstotka vseh delnic. Poleg tega je imel tudi nakupno opcijo za 39.089 delnic družbe ali za 7,85 odstotka vseh.

Proizvodnjo v Etiju hodijo zadnje tedne gledat potencialni kupci od vsepovsod. Foto: Polona Malovrh/Delo

Ravno včeraj je novi lastnik objavil prevzemno ponudbo na 498.250 delnic ciljne družbe, zmanjšanih za 407.051 delnic, ki so že v njegovi lasti - torej še na preostalih 91.199 delnic. Za delnico ponuja 55 evrov. To je cena, po kateri je Andlinger sredi oktobra od 950 delničarjev odkupil tudi 76-odstotni paket delnic in zanj plačal 27,5 milijona evrov. Prevzemne aktivnosti v imenu in za račun prevzemnika vodi borznoposredniška hiša Alta Invest.

Po dostopnih podatkih je novi lastnik za zdaj zadovoljen s poslovanjem Etija, strinja se tudi z zastavljeno strategijo, v dosedanjih srečanjih ter pri skrbnem pregledu pa se je lahko seznanil tudi z eno največjih »temnih lis« na zemljevidu Etijevega koncerna - s hčerinsko družbo na Slovaškem, ki ne posluje po pričakovanjih.

Brez izplačevanja dividend

Eti sicer letos na ravni skupine načrtuje 105 milijonov evrov prihodkov in dobre tri milijone evrov čistega dobička. Lanski dobiček v višini 2,56 milijona evrov je bil zadnji, od katerega so del - skoraj 700.000 evrov - namenili za dividende. Novi lastnik uvaja novo politiko dividend: podjetja ne želi kapitalsko slabiti, zato jih ne bo izplačeval. Prav tako tujec ni navdušen nad morebitno udeležbo delavcev pri dobičku. Tudi doslej so bili pri delitvi Etijevega dobička udeleženi le delavci delničarji. Zgolj zaradi menjave lastništva v Fuse C.V. ne vidijo razloga za uvedbo tovrstne novosti.

Število delovno aktivnih se je v zadnjem četrtletju lani nadalje povečalo in bilo v 2014 medletno večje v večini dejavnosti. Foto: Polona Malovrh/Delo

Tudi lastniki si dividend ne bodo izplačevali, je zaposlenim povedal Reichmayr. Denar bo ostal v podjetju, je zagotovil: »Zakaj bi ga torej iz njega jemali zaposleni?«

Prevzem bo predvidoma končan do konca januarja 2017.