Luka Koper ob polletju z desetino več prihodkov

Ustvarili so 96,33 milijona čistih prihodkov od prodaje in pretovorili 11,3 milijona ton tovora.

Objavljeno
14. julij 2016 16.59
Luka Koper
Ba. Pa., STA
Ba. Pa., STA

Koper − Luka Koper je v prvih šestih mesecih leta ustvarila 96,33 milijona čistih prihodkov od prodaje, kar je deset odstotkov več kot v istem obdobju lani. Skupaj so pretovorili 11,3 milijona ton tovora oziroma šest odstotkov več kot v prvem polletju lani. Pretovor se je povečal v vseh skupinah, opaznejša rast je pri avtomobilih, tekočem tovoru in kontejnerjih.

V Luki so v prvem polletju pretovorili 538.367 ton avtomobilov ali 25 odstotkov več kot v istem obdobju lani oziroma 355.513 avtomobilov, kar na letni ravni predstavlja 22-odstotno rast, je družba danes objavila na spletni strani Ljubljanske borze.

Luka Koper je lani sicer pretovorila več kot 600.000 avtomobilov in tako postavila nov mejnik v zgodovini pristanišča. Doslej je rekord imelo predkrizno leto 2008, ko so pretovorili nekaj manj kot 570.000 avtomobilov.

Tekočega tovora je bilo v prvih šestih mesecih za 1,69 milijona ton oziroma 13 odstotkov več kot v prvem polletju lani, medtem ko so pretovorili za 4,16 milijona ton kontejnerjev, kar je sedemodstotna rast. V Luki so sicer pretovorili 423.265 zabojnikov oziroma osem odstotkov več kot v istem obdobju lani.

Pretovor generalnih tovorov se je povečal za štiri odstotke na 763.989, sipkih in razsutih tovorov pa za en odstotek na 4,15 milijona ton.

Luka Koper tako nadaljuje nizanje dobrih poslovnih rezultatov. Skupina Luka Koper je lani ustvarila rekordnih 184,3 milijona evrov čistih prihodkov od prodaje, kar je 13 odstotkov več kot predlanskim. Čisti dobiček se je zvišal za 12 odstotkov na rekordnih 32,5 milijona evrov. Tudi pretovor blaga je z 20,7 milijona ton prav tako dosegel nov mejnik v zgodovini pristanišča.

Rast se je nadaljevala tudi v prvem četrtletju letos: čistih prihodkov od prodaje je bilo na ravni skupine 14 odstotkov več oziroma 51,1 milijona evrov, čistega dobička pa za 12 milijonov evrov oziroma 15 odstotkov več. Ladijski pretovor je znašal 5,6 milijona ton oziroma 11 odstotkov več kot v prvem trimesečju lani − v februarju so sicer imeli največji pretovor v posameznem mesecu v zgodovini družbe.

Začetek drugega polletja je medtem v Luki zaznamoval upor zaposlenih. Šlo je za spontan upor, ki je sledil načrtovani zamenjavi nadzornikov Luke Koper, kar se potem ni zgodilo, kljub temu pa je bilo pristanišče tri dni popolnoma blokirano, delo je četrti dan v omejenem obsegu steklo, v celoti pa je steklo šele peti dan upora proti večeru. Kolikšno škodo je povzročila blokada, še ni znano.