Na GZS o priložnostih v nadpovprečni Baskiji

Baskija tudi kot učilnica o socialnem podjetništvu in most do trgov latinskoameriških držav.

Objavljeno
10. februar 2015 14.24
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljiljana Đerić, gospodarstvo
Ljubljana – GZS bo ta četrtek gostila poslovneža iz Baskije Pedra Esnaolo Lataso, ki je hkrati predsednik gospodarske zbornice območja Gipuzkoa in bo predstavnikom slovenskih podjetij predstavil tamkajšnje poslovno okolje in priložnosti za slovenska podjetja.

Kljub temu, da je globalna kriza Španijo zelo prizadela, gre baskovskemu gospodarstvu razmeroma dobro. Baskija je namreč peta ekonomsko najmočnejša regija in je izrazito industrijsko usmerjena, njeno gospodarstvo pa je zelo inovativno.

Podjetja kot so Gamesa, BBVA in Mondragon so motor baskovskega  gospodarstva.

Uspešna kooperativa

Zanimiva je zlasti kooperativa Mondragon, ki so jo ustanovili že pred 55 leti in je primer dobre prakse zadruge, kjer so delavci lastniki.

 Zdaj je v to kooperativo združenih že 257 podjetij in podružnic v lasti delavcev, zaposlujejo pa 74.000 ljudi. Mimogrede, v tujini (na petih celinah) imajo 122 proizvodnih podjetij in devet predstavništev, v katerih je zaposlenih skupaj približno 11 tisoč ljudi.

Glavnina družb v tej kooperativi je s področij industrije, trgovine, finančnih storitev in znanstveno-raziskovalne dejavnosti. Mimogrede, v to kooperativo je denimo vključenih 15 razvojno-raziskovalnih centrov.

Tako bo od gosta iz Baskije na GZS lahko pridobiti tudi zelo koristne informacije o socialnem podjetništvu.

Nadpovprečna regija

Sicer pa je Baskija je glede na svojo velikost primerljiva s Slovenijo, saj ima 2,2 milijona prebivalcev, je pa ta avtonomna skupnost po večini ekonomskih kazalcev v španskem vrhu in nad povprečjem EU.

Baskovski BDP denimo dosega 132 odstotkov povprečja EU, produktivnost pa 131 odstotkov povprečja EU.

V baskovskem gospodarstvu zelo veliko dajo na kakovost, so zelo izvozno usmerjeni in skupaj s katalonskim ustvarijo kar četrtino španskega BDP.

Tudi most do Latinske Amerike

Najboljše priložnosti na tem trgu imajo naši izvozniki s področja kovinske industrije, farmacije, proizvodnje gospodinjskih aparatov in električnih strojev.

Ker pa ima Španija dobre gospodarske stike z državami Latinske Amerike, bi naši izvozniki lahko Španijo izkoristili tudi kot most do trgov latinskoameriških držav.

Španija je na 14. mestu svetovne lestvice največjih uvoznic. Leta 2013 (za lani še ni podatka) je uvozila 431 milijard dolarjev, vendar Slovenija ne spada med njene najpomembnejše nabavne trge.

Največ izvozimo električnih strojev

V prvih enajstih mesecih lani smo v Španijo izvozili za 237 milijonov evrov, uvozili pa za 379 milijonov. Največ na španski trg, na katerem se oskrbuje 47,7 milijona potrošnikov, prodamo električnih strojev in opreme, ki imajo petinski delež v našem izvozu v to državo, sledijo pa proizvodi farmacevtske industrije (12-odstotni delež) in vozila (9-odstotni delež).

Uvažamo pa iz Španije največ vozil, ki imajo 20-odstotni delež v našem uvozu iz te države. Sicer pa so vozila na drugem mestu lestvice najpomembnejših španskih izvoznih izdelkov (na prvem so stroji). V letu 2013 je Španija izvozila za 458 milijard dolarjev in je bila na 13. mestu svetovne lestvice najpomembnejših izvoznic.