Steklarji tožijo HSE, Tetu grozi stečaj

Andrej Božič in Gorazd Skubin vsak na svojem bregu: HSE z 20-krat več prihodka in 14-krat več dobička, pa noče slišati za vračilo 400 tisočakov.

Objavljeno
21. december 2016 21.01
jer/steklarna hrastnik
Polona Malovrh
Polona Malovrh

Hrastnik - Andrej Božič, prvi mož hrastniški steklarjev, je obupal nad Holdingom Slovenskih elektrarn (HSE). Štiristo tisočakov dolga, ki ga imata trboveljski Tet in lastnik HSE do steklarjev, bo poskusil izterjati po sodni poti. Pogajanjem s prvim možem HSE Gorazdom Skubinom Božič pušča odprta vrata, a steklarje bo težko potolažil, da so en mesec delali za - HSE ...

Rok za pogajanja o vračilu dolga se je iztekel 15. decembra, a obe strani sta še zdaj vsaka na svojem bregu. Obe vztrajata pri nadaljnjih pogajanjih v upanju, da se jima bo uspelo pogoditi o višini zneska, ki ga mora HSE vrniti steklarjem, preden zaženejo sodne mline. Tako vsaj za Delo zatrjujeta Božič in Skubin. Steklarji vztrajajo, da HSE vrne toliko, kolikor je za svojo trboveljsko hčerinsko družbo Tet založila iz dvomilijonskih odškodninskih tožb, ki so jo zasavski kmetje po enaidvajsetih letih dobili proti štirim onesnaževalcem – Tetu, Lafargeu Cementu, Steklarni Hrastnik (SH) in Tovarni kemičnih izdelkov Hrastnik. Tet je dokazano največji onesnaževalec v Zasavju, pravijo v SH, pri čemer se sklicujejo na študijo, ki jo je leta 2007 poleg Teta financiral tudi Lafarge Cement. Čeprav je krivdni delež SH po strokovnih ocenah približno devetodstoten, so v poravnavi plačali 58-odstotnega: 1,170 milijona evrov, od teh 775.000 evrov svoje škode in 400.000 »tuje«.

Za steklarje ni sprejemljivo niti polovično niti 75-odstotno vračilo. Neuradno je HSE še tri dni po izteku pogajalskega roka ponujal precej manjši znesek. Glede na poslovni rezultat HSE je to poseben paradoks. V prvih desetih mesecih letos je HSE ustvaril skoraj milijardo evrov prihodkov iz prodaje in dobrih 85 milijonov evrov čistega dobička. Steklarji so imeli letos na račun tožbe ter zneska za Tet kar 1,170 milijona nenačrtovanih stroškov. Dobrih 700 zaposlenih je lani ustvarilo 55 milijonov evrov prihodka in več kot šest milijonov evrov dobička – torej dvajsetkrat manj prihodka in 14-krat manj dobička kot prva energetska družba v državi, ki zdaj noče slišati, da bi morala vrniti toliko, kolikor so zanjo založili.

V Hrastniku so ogorčeni

»Ne le v poslovnem svetu, tudi zasebno se spodobi vrniti toliko, kolikor je nekdo založil zate,« pravijo steklarji. Njihov sindikat in krajevna skupnost sta se v zadnjih dveh tednih dvakrat ogorčeno oglasila z javnim pismom. Nesprejemljivo se jim zdi, da dobre poslovne običaje krši družba, ki bi morala biti drugim zgled – državna.

Ko so zasavski kmetje po dvajsetih letih jeseni dobili dvomilijonsko tožbo, so bili steklarji edini, ki so imeli na svojem računu dovolj denarja za izplačilo odškodnin, ki jim jih je naložila nerazdelna solidarna sodba. Svoj in tuj krivdni delež so poravnali, da končajo dvajsetletno agonijo in preprečijo padec lastne bonitetne ocene. V Tetu so stisnjeni v kot: od leta 2014 so v likvidaciji, HSE pa se ne čuti dolžan poravnavati njegovih dolgov. Tetu zato bolj kot kdajkoli grozi stečaj.

Zaposleni v SH ne bodo ostali brez nagrad za uspešno poslovanje; bodo pa precej nižje, kot bi lahko bile, če bi se pogajanja s HSE končala drugače.