STO prejela prestižno nagrado National Geographic

Nagrado, ki so jo razglasili na Mednarodni turistični borzi v Berlinu, je osvojila v kategoriji trajnostnega upravljanja destinacije.

Objavljeno
08. marec 2017 18.11
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin - Slovenska turistična organizacija (STO) je prejemnica ugledne nagrade s področja trajnostnega turizma World Legacy Award, ki jo podeljuje National Geographic. Nagrado, ki so jo danes popoldne razglasili na Mednarodni turistični borzi v Berlinu, je osvojila v kategoriji trajnostnega upravljanja destinacije. National Geographic nagrade podeljuje za spreminjanje Zemlje (Earth Changers), čut za destinacijo (Sense of Place), ohranjanje narave (Conserving the Natural World), vključevanje skupnosti (Engaging Communities) in upravljanje destinacij (Destination Leadership).

»ITB Berlin je zelo pomembna platforma za predstavitev Slovenije širši mednarodni publiki,« je na 51. Mednarodni turistični borzi v nemški prestolnici povedal tudi slovenski minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek, ki je skupaj s strokovnim vodjem ITB Berlin Kongres Rolandom Conradyjem odprl kongresni del največje predstavitve turističnih ponudb v Nemčiji. Država partnerica vse ITB je Bocvana, naša država pa je letos v ospredju kot kongresna in kulturna partnerica.

Ocenjujejo, da je lani na povprečno dvajset dnevni dopust potovalo 69 milijonov Nemcev in pri tem zapravilo okrog 66 milijard evrov, okrog 180 tisoč pa si bo, kot pričakujejo organizatorji, ideje za prihodnje dopuste nabiralo na letošnji Mednarodni turistični borzi. Njim se bo v nemški prestolnici do konca tedna predstavljalo deset tisoč razstavljavcev iz 184 regij sveta z najrazličnejšimi predlogi od afriških safarijev pred evropskega mestnega turizma do zdraviliškega in športnega ter še marsikaj vmes.

Letošnja kongresna in kulturna partnerica ITB se predstavlja z geslom »Slovenija vas naredi zelene« ter svojo raznolikostjo in zdržnostjo. Država, ki je v šestdesetih odstotkih pokrita z gozdovi in pravico do pitne vode zapisuje v ustavo, berlinskim in svetovnim popotnikom ponuja obmorski in zdraviliški turizem, oglede zgodovinskih mest od Ljubljane do Ptuja in tokrat še posebej kulturno in arhitekturno dediščino Jožeta Plečnika.

Predstavitev na ITB se je udeležil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki se je na slovenski stojnici srečal z berlinskim županom Michaelom Müllerjem. Slovenija se že predstavlja z odgovornim turizmom, zdaj pa tudi z odgovornostjo do kulturnega sporočila, je ocenila Majda Rozina Dolenc iz nemškega predstavništva Slovenske turistične organizacije.

Kot so v Berlinu poudarjali slovenski predstavniki, je naša država med zelo varnimi, Nemci in tudi drugi pa pri odločanju za turistične cilje vse bolj upoštevajo varnost in politično stabilnost. Kaj se zgodi, če je obojega vse manj, pravkar doživlja Turčija, ki je med hudimi spori z Nemčijo zaradi zaprtja Weltovega dopisnika Deniza Yücela na ITB poslala zunanjega ministra Mevlüta Çavuşoğluja.

Ta je nastop na turški stojnici izkoristil za nadaljnje zaostrovanje: potem ko je njegov predsednik Recep Tayyip Erdoğan Nemčiji očital »nacistične prakse«, njegovega šefa diplomacije položaj v Evropi ga zaradi »antisemitizma, nasilja do kristjanov in muslimanov in ksenofobije« spominja na drugo svetovno vojno.