Nekdanji minister bo novi nadzornik Banke Koper

Namesto dosedanjega Vojka Čoka bo v nadzornem svetu sedel Uroš Čufer.

Objavljeno
16. november 2016 17.01
bsa*Cufer
Boris Šuligoj
Boris Šuligoj
Koper − Banka Koper bo na decembrski skupščini postala Banka Intesa Sanpaolo d.d., predsednik nadzornega sveta pa bo od 19. decembra dalje namesto dosedanjega Vojka Čoka postal nekdanji finančni minister Uroš Čufer. To lahko razberemo iz sklica skupščine Banke Koper, ki bo 19. decembra in je sestavni del širitvenih načrtov koprske banke oziroma njenih torinskih lastnikov.

»Skupina Intesa Sanpolo se je odločila, da svoje bančno poslovanje v večji meri osredotočila na slovenski trg, saj je samo primorski prostor za njene uspešne poslovne rezultate in ambicije pretesen. Zdaj je pravi trenutek in prav, da se v tem prelomnem trenutku umaknem in da pride na moje mesto nekdo, ki bo lažje nadziral poslovanje banke in spremljal njeno poslovanje in nove načrte. Še naprej ostajam povezan z Inteso Sanpaolo, saj bom predsednik nadzornih svetov te skupine v Bosni in Hercegovini in v Albaniji. Mandat v nadzornem svetu v koprski banki bi se mi kmalu iztekel in ne morem biti večno med vodilnimi,« je za Delo povedal Vojko Čok.

Dopolnil je 70 let in je bil 28 let na čelu uprave Banke Koper in skoraj osem let njen prvi nadzornik. Na skupščini naj bi sprejeli Čokov odstop in do konca junija 2019 (kot vse ostale člane) imenovali novega člana NS Uroša Čuferja, ki pa bo kasneje najverjetneje postal njegov predsednik.

V Banki Koper so pred tremi tedni napovedali, da se bolj uveljavijo v širšem bančnem prostoru in pridobijo večji tržni delež. Predsednik uprave Giancarlo Miranda je tedaj zagotovil, da bo sedež Banke Intesa Sanapolo ostal v Kopru.

Ukvarjala se bo predvsem s področjem poslovanja s prebivalstvom in malim gospodarstvom, področje poslovanja z velikimi podjetji in strukturnega financiranja pa seli v Ljubljano. Hkrati bo 51 odstotkov lastništva Banke Koper prenesla na hrvaško Privredno banko Zagreb, ki je tako in tako v skoraj 100-odstotni lasti Intese Sanpaolo, matica pa bo v koprski hčerki ohranila 48-odstotni delež lastništva,

Banka Koper se postavlja z najboljšimi bančnimi ocenami v državi (po Fitchu je njen rating BBB/stable). Njena kapitalska ustreznost je 17,49-odstotna, ob polletju je imela 13,4 milijona evrov dobička, 755 zaposlenih in 52 poslovalnic v vseh večjih slovenskih mestih. Skupina Intesa Sanpaolo pa je z 717 milijardami evrov bilančne vsote 20-krat večja od celotnega slovenskega bančnega sistema.