ZNS: Poseganje Luke v upravljavske pravice SDH je nezakonito

Jazbečev odstop je bil zaradi umika predloga o zamenjavi nadzornikov nesmiseln in neproduktiven v smislu pomiritve razmer.

Objavljeno
04. julij 2016 16.17
Maja Grgič
Maja Grgič

Ljubljana − Sedanje stanje z nenapovedano stavko v Luki Koper povzroča škodo družbi, njenim delničarjem, strankam in drugim deležnikom družbe, opozarjajo v Združenju nadzornikov Slovenije (ZNS). Zato menijo, da mora uprava, ki zastopa interese družbe, v sodelovanju z nadzornim svetom nemudoma poskrbeti, da je družba ustrezno vodena in upravljana ter urediti nastale razmere z zaposlenimi.

»Naša pravica kot državljanov, da izražamo svoja stališča in uveljavljamo osebne cilje, se nikakor ne sme zamenjevati s pravico do dela in cilji, ki jih preko zakonite stavke običajno uveljavljajo zaposleni,« so zapisali.

Poudarili so, da ima Slovenski državni holding (SDH) kot upravljalec kapitalskih naložb države zakonsko pravico predlagati zamenjavo članov nadzornega sveta, kar predstavlja eno od najpomembnejših pravic delničarjev in osnovo za aktivno upravljanje naložb: »Poseganje v to pravico s strani zaposlenih, ki imajo svoje predstavnike v nadzornem svetu ali s strani uprave družbe, ki jo člani nadzornega sveta nadzorujejo, je nezakonito in nelegitimno.«

Delo SDH lahko presojajo le nadzorniki in vlada

Opozorili so, da lahko delo SDH presojata in sankcionirata nadzorni svet SDH in vlada kot skupščina družbe, nikakor pa tega ne morejo početi družbe, ki jih SDH upravlja in še manj njihovi organi ali zaposleni. »Slabo za družbo je, da ima družba člane ali članice nadzornega sveta, ki jim največji delničar ne zaupa. Še slabše za družbo je, če delničar in nadzorniki v javnosti komunicirajo eden zoper drugega,« dodajajo.

V ZNS ugotavljajo, da je zaostrovanje razmer ob predlagani predčasni zamenjavi treh nadzornikov družbe pripeljalo do kaotičnih razmer, ki kršijo osnovna načela korporativnega upravljanja. "Upravljanje družb kot primarno postavlja zaupanje delničarjev do članov nadzornega sveta, ki jim s tem podelijo mandat in ne obratno, zaupanje članov nadzornega sveta do delničarjev. Spor med predsednico nadzornega sveta in upravljalcem državnega premoženja je s tega vidika neprimeren," ocenjujejo. Poleg tega po njihovem mnenju usklajeno delovanje med predsednikom uprave Dragomirjem Matićem in predsednico nadzornega sveta Luke Alenko Žnidaršič Kranjc pomembno zbližuje interese obeh in lahko postavlja dvom v prihodnjo kakovost nadzorovanja družbe.

Odstop brez učinka

Odstop predsednika uprave SDH Marka Jazbeca takoj zatem, ko je dobil zaupnico nadzornega sveta SDH za predlagano zamenjavo nadzornikov v Luki Koper, bi bil v primeru izvedbe te zamenjave lahko razumljen kot smotrn umik z namenom, da bi se stvari v Luki Koper prihodnje hitreje zgladile, menijo v ZNS. Ker je SDH skupščinski predlog napovedane zamenjave nadzornikov umaknil, pa je pa je bil Jazbečev odstop po njihovi oceni nesmiselen in kot se je izkazalo, neproduktiven v smislu pomiritve razmer.