Na čelu OZS Aljoz Kovšca in Janez Kaker

Prva naloga novega vodstva bo oster boj za obrtni zakon, ki ukinja obvezno članstvo.

Objavljeno
15. november 2012 09.57
Posodobljeno
15. november 2012 11.34
A. S., gospodarstvo
A. S., gospodarstvo

Ljubljana  Novi predsednik skupščine Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) in s tem predsednik OZS bo po volitvah na izredni skupščini do konca mandatnega obdobja 2010 – 2014 Alojz Kovšca. Podpredsednik OZS in mandatar za sestavo novega Upravnega odbora (UO) je Janez Kaker.

Med 94 volilnimi upravičenci iz območnih obrtno-podjetniških zbornic (OOZ) in (podjetniških) sekcij je v delu skupščine sodelovalo 88 poslancev, ki so svoje delo zaprli za javnost. Vendar so ostala vrata priprta, tako da je bilo v razpravi slišati tudi nizke udarce. Alojz Kovšca, ki se mu izteka mandat v državnem svetu, kot zastopnik malega gospodarstva pa kandidira tudi za naslednje petletno obdobje, je pojasnil, da kljub temu, da je tudi predsednik bežigrajske OOZ ni le politik, temveč tudi urarski mojster, ki ga je moč videti na delu v njegovi urarski delavnici Kajfež v ljubljanski Plavi laguni.

Mizarska delavnica predsednika mozirske OOZ Janeza Kakerja nadaljuje družinsko tradicijo – mojstra sta bila že njegov ded (leta 1920) in oče – sam pa je v zborničnem sistemu aktiven že od prevzema delavnice v devetdesetih letih prejšnjega stoletja, v mandatnem obdobju 2006 – 2010 pa je bil tudi član UO OZS.

Na volitvah za predsednika OZS je bilo pet glasovnic neveljavnih, za Viktorja Kavčiča je glasovalo 34 poslancev, za Alojza Kovšco pa 49. Novi predsednik UO OZS Janez Kaker je prejel 50 od 88 veljavnih glasov. Za dve mesti podpredsednikov skupščine OZS je bilo od 88 glasovnic 85 veljavnih. Jernej Dolinar je prejel 71 glasov, Simon Slokar 56, Andrej Klobasa pa 27 glasov. Novi predsednik nadzornega odbora je postal Žorž Petrovski.

Andreja Klobaso, predsednika sekcije avtoprevoznikov, ki je bil med skupščino precej nejevoljen, je organizacijsko-kadrovska komisija pred dnevi s kandidatne liste umaknila, saj je pravna služba OZS 37. člen statuta OZS razlagala tako, da razrešeni funkcionar v istem mandatnem obdobju ne more kandidirati za isto funkcijo. Predsednik komisije Viktor Barlič pa je že v torek za Delo pojasnil, da lahko člani skupščine Klobaso vendarle še vrnejo na kandidatni listo, kar se je potem tudi zgodilo.

Občutki Alojza Kovšce so bili po izvolitvi mešani. Prva naloga pa bo oster boj za obrtni zakon, saj članstvo po njegovih besedah tudi pri ohranitvi obveznega članstva še ni vrglo puške v koruzo. Želijo pa se boriti pod enakimi pogoji kot gospodarska zbornica. Kovšca bo izrabil ves svoj vpliv, da bo pomagal pri urejanju OZS, hkrati pa se bo spoprijel s tistimi, ki jim obstoj OZS ni všeč.

Alojz Kovšca sprejema na znanje vse kritike na dosedanje delo zbornice, na zastareli sistem in pristop, na pomanjkanje storitev za članstvo, ne more pa spregledati dejstva, da je veljavni obrtni zakon zbornici preprečeval opravljanje individualnih storitev za članstvo in zato območne zbornice niso mogle izdelati nobenega pismenega dokumenta neposredno na kožo svojih članov.

Glede novele obrtnega zakona meni, da je prehodno obdobje prekratko. Opozarja tudi, da se sredstva za izobraževanje, ki so bila doslej zagotovljena z obvezno članarino, omejuje na neko nominalno vsoto, ki jo določi ministrstvo. Treba je najprej oceniti, koliko izobraževanja je OZS sploh sposobna izpeljati in koliko bo to izobraževanje sofinancirala država, pravi Alojz Kovšca.

Ob skorajšnjem vstopu Hrvaške v EU je slovenska južna meja odprta tudi za nelojalno konkurenco. Ob vsem spoštovanju do hrvaških kolegov Alojz Kovšca meni, da je treba zakonodajo spremeniti tako, da bo izenačila domače in hrvaške podjetnike in obrtnike v transparentnem delovanju pod enakimi pogoji. Ko je Slovenija vstopala v EU je Avstrija kljub naši majhnosti sprejela stroge ukrepe, pa ni EU delala težav; sedaj pričakuje vsaj malo zaščite domačega podjetništva.