Težave potiskajo evropske trge v rdeče

Ponovno negotove gospodarske razmere slabo vplivajo na delnice in evro.

Objavljeno
18. oktober 2014 23.35
reu ECB-RATES/
Jože Gerbec, upravljavec, Ilirika BPH
Jože Gerbec, upravljavec, Ilirika BPH
Epicenter sedanjih globalnih skrbi predstavlja stara celina, ki se spoprijema z upočasnjeno gospodarsko aktivnostjo, nizko inflacijo z možnostjo deflacije, veliko brezposelnostjo ter upadanjem industrijske proizvodnje. Dejstvo, da Evropa ni v najboljši kondiciji, sta pretekli teden potrdili objavi Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in nemške vlade. Prvi je znižal napoved o globalni gospodarski rasti in posvaril pred možnostjo ponovne recesije v Evropi, medtem ko je nemška vlada znižala napoved nemške gospodarske rasti za leti 2014 in 2015.

Dodatno težavo predstavlja tudi slabša zavzetost Evropske centralne banke (ECB), ki jo vse bolj kritizirajo, da ni naredila dovolj za ponovno oživitev gospodarske aktivnosti. Vse več je pozivov, naj ECB uvede program kvantitativnega sproščanja po vzoru ameriške in japonske centralne banke, čemur ostro nasprotuje Nemčija.

Predsednik nemške centralne banke si pred uvedbo dodatnih ukrepov ECB prizadeva za uvedbo strukturnih reform v državah evroobmočja (pritrjuje mu tudi IMF), za implementacijo katerih pa ni prave politične volje.

Še vedno aktualna kriza v Ukrajini, napredovanje sil Islamske države v Iraku in Siriji ter razširitev ebole v Evropo in ZDA predstavljajo dodatna tveganja za evropska gospodarstva.

Celotne razmere negativno vplivajo tako na gibanje evropskih delniških trgov kot tudi na vrednost evra. Nemški delniški indeks DAX in francoski indeks CAC 40 sta samo v zadnjem mesecu izgubila več kot 11 odstotkov, indeks največjih 600 evropskih podjetij pa je izgubil več kot devet odstotkov. V zadnjem mesecu se je močno okrepil ameriški dolar, ki je v začetku oktobra dosegel raven 1,25 dolarja za evro. Z upoštevanjem navedenih dejstev in ob nadaljnji neodločnosti ECB lahko vsaj kratkoročno pričakujemo nadaljnje upadanje evropskih delniških trgov.