Jaz, prekarec: Urban, samostojni podjetnik

Prekarno delo bi moralo biti z zakonom prepovedano.

Objavljeno
16. januar 2015 19.41
Urban, samostojni podjetnik
Urban, samostojni podjetnik

Kot elektrotehnik sem v devetdesetih letih izgubil redno službo in odprl status samostojnega podjetnika (espe). Garal sem od jutra do večera, vsi so me poznali kot najbolj delavnega. To je seveda vplivalo na odnose z družino, otrokom sem odtujen. Deset let pozneje sem zbolel in prestal hudo operacijo. Od takrat sta življenje in kariera na psu; espe ne obratuje, kopičijo se dolgovi, pravice do zdravstvenega zavarovanja (razen samoplačniško) nimam več, in ker zaradi zdravstvenih težav ne delam in ne ustvarjam dohodka, ne vidim nobene možnosti, da bi še kdaj zaživel normalno življenje.

Čeprav sem izkazal željo za prekvalifikacijo, so na ZZZS vztrajali, da ta ni smiselna, češ da lahko delam »druga dela v svojem poklicu«. Toda to morda lahko naredi delavec v javni upravi, za samostojnega podjetnika pa pomeni pridobitev dela to, da sam poskrbi za čisto vse − od projekta do njegove izvedbe. In ker tega več ne zmorem, zdaj životarim.

Moja zgodba je pokazatelj, kako ta neoliberalni sistem v Sloveniji samostojnega podjetnika, ki izgubi zdravje, preprosto izrine iz družbe. Espe, ki izgubi zdravje, nima nobenih pravic in tudi nobenih možnosti ne.

Danes pač živimo v družbi izključevanja in bravo − 1 : 0, zdaj vam je uspelo narediti iz mene nič. Toda ne zavedate se, da bo v takšnem svetu še marsikdo tako končal. Zdravstvenega varstva, razen za denar, ni več, enako je s pravnim varstvom in enako je s penzijo.

Prekarno delo bi moralo biti z zakonom prepovedano, in kdor koga sili v takšno delo, bi moral biti denarno kaznovan. Prekarstvo je suženjstvo. Samo kaj, ko pa mediji trobite v isti neoliberalistični rog z drugimi izkoriščevalci.

Trideset let sem plačeval za pokojnino, poleg tega sem bil še zelo aktiven krvodajalec in rad sem tudi pomagal, danes pa se skrivam, ker me je sram svojega uboštva in revščine.

Ime je na željo sogovornika spremenjeno.

*****

Vabljeni k razpravi

Ste prekarni delavec? Vas skrbi, da boste to postali? Pod kakšnimi pogoji delajo vaši bližnji? Zaupajte nam svoja stališča, izkušnje in potencialne rešitve. Pošljite nam jih na elektronski naslov Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Potrebujete Javascript za pogled. in sodelujte v razpravi na naši spletni strani.