Akustično druženje vrhunskih glasbenikov

Drama akustika - Marko Hatlak bo svojo zasedbo Kapobanda jutri gostil Vlatka Stefanovskega.

Objavljeno
16. december 2016 16.24
Marko Hatlak, harmonikaš, v Ljubljani 30.oktobra 2013.
Zdenko Matoz
Zdenko Matoz

Te dni je harmonikar drugačne sorte in pevec Marko Hatlak s svojo zasedbo Kapobanda, v kateri so še klarinetist Goran Bojčevski, kitarist Miha Meglič in kontrabasist Rok Hozjan, v samozaložbi izdal album s preprostim Marko Hatlak in Kapobanda.

Svoj prvenec bodo predstavili premierno jutri ob 19. uri v okviru cikla Drama Akustika na velikem odru Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana s posebnim gostom, makedonskim kitarističnim virtuozom svetovnega formata Vlatkom Stefanovskim.

Marko Hatlak je po izobrazbi klasični harmonikar, v katerem žari tango glasbenik. Predan je raznolikim glasbenim žanrom, kar povezuje z ustvarjanjem na področju etnoglasbe. V zavest Slovencev se je najprej zapisal s skupino Terrafolk, s katero je sodeloval od leta 2004 do 2013. Za seboj ima veliko turnej po skoraj vseh evropskih državah. Od leta 2013 v duetu z irsko violinistko Uno Palliser izvaja repertoar irske in balkanske ljudske glasbe, poleg tega je sodeloval s številnimi priznanimi glasbeniki. Redno pa izvaja tudi učne ure za otroke osnovnih šol po Sloveniji in tujini.

Priredbe ljudskih in klasičnih skladb

Nov album Marka Hatlaka in Kapobande prinaša 12 novih priredb ljudskih in klasičnih skladb v njihovih svetovljanski aranžmajih. Hatlaka smo vprašali, po čem se ta glasba razlikuje od drugih projektov, ki se jih loteva. Povedal je, da je glasba te zasedbe njegova zgodba o prepletanju etno, ljudske in balkanske godbe, »ki sem jo prvič izvajal in začutil pri sodelovanju s skupino Terrafolk. Drugi projekti gredo v popolnoma druge smeri, od klasike, tanga, sodobne avantgardne glasbe do funka in latina, ki sem ga nazadnje predstavil junija v Kinu Šiška.«

Skupino Kapobanda je konec 2013 ustanovil Hatlak z glasbeniki, ki so se kalili tudi v skupini Terrafolk in so uveljavljeni solisti. Skupaj na oder prinašajo najboljše od balkanskega glasbenega temperamenta, ciganskih in irskih ljudskih pesmi ter klasike. Redno preizkušajo hitrost svojih prstov in meje zmogljivosti svojih instrumentov skozi preplet solističnih melodij. 

Vlatko Stefanovski

Foto Jure Matoz

Različni projekti zahtevajo različne glasbene pristope. Hatlak se povsem udobno znajde v tem kameleonskem spreminjanju. Pravi, da zato, ker ima zelo rad glasbo. »Poskušam se čimbolj vživeti v vsako umetnost, ki se je lotevam. Različna glasba deluje magično v različnih okoljih. V cerkvi deluje Bach izjemno, v eksperimentu je prava sodobna glasba, tango je taka prefinjena ognjena glasbena oblika, ljudska melodija pa je za dušo. Govori o specifičnih okoljih, kjer je nastajala in živi. S Kapobando poskušam na svoj način predstaviti skladbe, ki mi nekaj pomenijo, in jim dodajati avtorske. Skladbe so karseda virtuozne in nabite s čustvi. Tudi na koncertih z Vlatkom bom predstavil povsem novo skladbo zelo žive narave.«

Sodelovanje s Stefanovskim

Z Vlatkom Stefanovskim sta se spoznala leta 2012, ko je sodeloval skupaj s skupino Terrafolk. »Takrat sva se dobro ujela tudi na osebni ravni, kar je prvič obrodilo sadove letos poleti na dveh koncertih, tokrat z Kapobando. Zadaj uživamo skupaj in bomo to veselje delili jutri v ljubljanski Drami ter na koncertih 19. decembra na Ptuju (ta je že razprodan), dan kasneje v Murski Soboti, 21. decembra v Krškem, naslednji dan v Novi Gorici ter na zadnjem in zaključnem koncertu 23. decembra v Kulturnem centru Janeza Trdine v Novem Mestu, ki ga bo snemala tudi RTV Slovenija.«

Med temi glasbeniki in Stefanovskim je precejšnja generacijska razlika, zato smo Hatlaka vprašali, ali je to prednost ali ovira. Pojasnil, da je »prednost ta, da je Vlatko velik profesionalec in da se vedno kaj novega naučim od njega. Sicer pa je zelo mladostnega duha in mu v pogovoru nikoli ne bi pripisali, da je toliko starejši od nas. On je car!«

Ker je vsem blizu balkanska ljudska glasba tudi niso imeli težav pri oblikovanju skupnega repertoarja pravi Hatlak. »Skupaj bomo zaigrali nekaj skladb iz makedonske in klasične glasbene zapuščine. Gre za neverjetno energijo, ki jo Vlatko prinese na oder in komaj čakam, da bomo delili ta čustva z občinstvom.«

Glasba na njihovem novem albumu je multikulturno in transnacionalno zastavljena, kar je gotovo tudi zanimivo za tuje občinstvo. Zato, pravi Hatlak, se sedaj intenzivno dogovarjajo za nastope v Makedoniji in drugih novih državah nastalih iz Jugoslavije.