Korejska elektronska beležnica še živi

Galaxy note 7: Samsung upa na nadaljevanje uspešne prodaje, ki sta jo začrtala s7 in s7 edge.

Objavljeno
05. avgust 2016 00.16
Matjaž Ropret
Matjaž Ropret
Samsung letos, v nasprotju z večino drugih proizvajalcev telefonov, žanje nepričakovane dobičke. Z modelom galaxy note 7, ki so ga predstavili ta teden, v podjetju upajo na nadaljevanje uspešnega niza in kaže, da so obeti dobri. Vse skupaj je nadaljevanje zgodbe z galaxyjem s7.

Galaxy note je bil na začetku poskus nečesa drugačnega, novega, rahlo izzivalnega. »Ko smo pred petimi leti predstavili prvi galaxy note, za tiste čase velik telefon, in utemeljili kategorijo tablifonov, so se dvomi hitro spremenili v velik prodajni uspeh. Drugi so nam sledili, trg tovrstnih naprav je zrasel in zdaj predstavlja že 18 odstotkov prihodkov med vsemi pametnimi telefoni v Evropi,« je ob predstavljanju sedmice poudaril Samsungov predstavnik Jean-Daniel Ayme. Tudi sami smo bili, ko je Samsung na sejmu Ifa 2011 pokazal prvi note, precej skeptični. Nismo pričakovali, da se bodo uporabniki tako hitro navadili na (pre)velike telefone in da bodo ti izdelki dejansko v eni napravi združili telefon in tablico, zadnje pa bodo doživele velik prodajni padec. Kmalu se je ta modelna linija prelevila v Samsungove paradne izdelke za drugo polovico leta. Tako je tudi z notom 7 − številko šest so v korejskem podjetju izpustili, ker sedmica izhaja iz galaxyja s7 in ker so hoteli poenotiti poimenovanja.

Je pa podjetje vseeno ves čas nekoliko eksperimentiralo s temi beležnicami. Zraven štirice so na trg poslali še note edge, enega prvih modelov z ukrivljenim zaslonom. Lani nato v Evropi niso prodajali petice, saj so se takrat v Samsungu odločili, da se bodo osredotočili na s6 edge+. Ker je letošnji s7 edge nadomestil oba lanska telefona z ukrivljenim zaslonom in ker so, kot je potrdil Ayme, dobili veliko pritožb uporabnikov, se galaxy note vrača na staro celino. Znova ponuja vse tehnološke rešitve, ki jih korejsko podjetje proizvaja ali lahko dobi na trgu, na voljo pa bo samo v različici z ukrivljenim zaslonom, o ravni v Samsungu ne govorijo. Vsekakor korejska korporacija nadaljuje s taktiko, ki jo je začela z modeloma s7 in s7 edge. Ne uvaja večjih tehnoloških novosti, temveč se osredotoča na strojno in oblikovno dovršene izdelke brez bistvenih pomanjkljivosti. Medtem ko se precej drugih proizvajalcev lovi, kitajski pa vsaj zunaj Azije večinoma še niso zelo močni, Samsung uživa odlične prodajne rezultate.

Več trikov s pisalom

Proizvajalec med tehnološkimi lastnostmi telefona najbolj poudarja njegovo pisalo, ki je znova doživelo izboljšave. Že v osnovi pa so poskrbeli, da se ne more ponoviti lanska zgodba z napačnim vstavljanjem v ležišče. Pisalo zdaj zaznava 4096 nivojev pritiska, je vodotesno in omogoča pisanje tudi po zaklenjenem zaslonu. Prav tako so v Samsungu združili vse aplikacije za zapiske in risanje v eno samo. Pisalo pa je mogoče uporabiti še za prevajanje besed na zaslonu, kot povečevalno steklo, za ustvarjanje animacij gif in podobne trike. Za večino se zaslona niti ni treba dotakniti, ampak zgolj s pisalom lebdimo nad njim.

Zaslon je ostal pri diagonali 5,7 palca (14,48 cm) in razločljivosti 1440 x 2560 (qhd), a s podporo za sliko hdr v videih, ukrivljen pa je na obeh straneh. Vendar je krivina najmanjša doslej, tudi s7 edge ima večjo. Tokrat so si namreč oblikovalci zaželeli povsem simetričen telefon, tako da nista enako velika samo robova nad zaslonom in pod njim, ampak je krivina enaka spredaj in zadaj. Kar pomeni, da se je skorajda ne opazi, telefon pa je zelo lahko držati. V primerjavi z modelom s7 edge je nekoliko manj izstopajoč, na pogled bolj zadržan in eleganten, vsekakor pravega videza za poslovne uporabnike. Na voljo bo v treh barvah − črni, srebrni in svetlo modri, pri kateri je kovinski obod pobarvan zlato.

Vrhunske strojne lastnosti

Eden od prodajnih adutov tega modela naj bi bile tudi varnostne rešitve. Nameščena je zbirka samsung knox, ki med drugim prinaša zavarovano, šifrirano mapo za zasebne datoteke in aplikacije. Poleg prepoznave prstnega odtisa (v tipki pod zaslonom) ima telefon možnost prepoznave šarenice, kar smo prvič videli pri Microsoftovi lumii 950. Tovrsten način odklepanja zaslona (in aplikacij) tudi v ne najbolj svetlem prostoru lahko deluje zelo hitro, celo tako hitro, da uporabnik sploh ne opazi prepoznavanja.

Enako kot s7 in s7 edge je note 7 odporen proti vodi in prahu po standardu IP68. Fotoaparat je prav tako identičen kot v galaktični sedmici, le vmesnik je še nekoliko poenostavljen. Vse sedmice si delijo tudi procesorje, v Evropi Samsungov 64-bitni exynos, pri katerem hitrejša štiri jedra delujejo pri 2,3 GHz, počasnejša pa pri 1,6 GHz. Delovnega pomnilnika v notu 7 je štiri gigabajte, prostora za podatke pa 64 GB, ob reži za pomnilniško kartico. Telefon podpira lte s hitrostno kategorijo 9, povezovanje bluetooth po standardu 4.2 in brezžični vmesnik ac. Baterija ima zmogljivost 3500 mAh, kar je malo manj kot v galaxyju s7 edge. V Sloveniji bo predvidoma na voljo septembra, cena brez vezave pa nekje med 850 in 900 evri.