Obsodili strašnega pirata Robertsa

Trideset let zapora za to, ker narediš pošteno spletno mesto?

Objavljeno
22. februar 2015 21.11
I. B.
I. B.

Takšna in podobna vprašanja so pred dnevi na transparentih nosili podporniki Rossa Williama Ulbrichta pred enim od manhattanskih sodišč.

Zdaj tridesetletnemu ustanovitelju spletne strani Silk Road (Svilna pot), ki je na temni strani spleta prodajal vse, od heroina, kokaina do ponarejenih osebnih dokumentov in hekerskih računalniških programov, je dvanajstčlanska porota prejšnji teden po treh urah presojanja namenila najmanj dvajsetletno zaporno kazen, prav lahko pa se zgodi, da iz zapora sploh ne bo več prišel.

Kupcem na spletu, ki so njegovo stran imenovali Amazon temnega spleta, je bil Ulbricht znan kot Strašni pirat Roberts, zveznemu preiskovalnemu uradu pa kot nekdanji študent fizike, ki se je spremenil v kriminalca.

Med obtožbami, za katere so zbrali dokaze, je bilo vse, od preprodajanja drog in orožja do pranja denarja, s svojim početjem je Ulbricht zaslužil okrog osemdeset milijonov dolarjev, vsaj del tega denarja pa je namenil ameriškim brezdomcem in programom iskanja pitne vode v Afriki.

Mislil si je, da ga bo anonimnost tako imenovanega globokega spleta zaščitila, a se je motil. Agenti FBI so na nepojasnjen način vdrli v strežnike na Islandiji in ugotovili njegovo idetiteto.

Aretirali so ga oktobra 2013, precej filmsko: sledili so mu v knjižnico v San Franciscu, in medtem ko se je predajal spletnemu kramljanju, sta dva od agentov uprizorila spor, tretji pa je vmes zagrabil njegov prenosni računalnik.

Če bi se Ulbrichtu uspelo odjaviti iz sistema, jim ne bi nikdar uspelo priti mimo njegovih številnih zaščit. Vse o njem in njegovem početju je preiskovalcem povedal dnevnik, ki ga je pisal ves čas svojega piratskega početja.