Dobrodošli v džungli: Navodila za gledanje Evrosonga

Vsak od nas ima svoj fetiš in Evrosong je med njimi popolnoma legitimna izbira.

Objavljeno
21. maj 2015 09.49
Posodobljeno
21. maj 2015 12.00
Aljaž Pengov Bitenc, Nedelo
Aljaž Pengov Bitenc, Nedelo

Tako pač je, da se te dni pogovarjamo o Evrosongu. Vsakoletnem presežku kiča, dvomljivih modnih odločitev in čudnih akordov. Evrosong se pač gleda. Je ena tistih stvari, o kateri so sumljivo dobro obveščeni celo tisti, ki na ves glas trdijo, da se evrovizijske popevke ne dotaknejo niti s palico.

Izbor evrovizijske popevke lahko gledate iz vrste razlogov. Denimo, iz užitka. Vsak od nas ima svoj fetiš in Evrosong je med njimi popolnoma legitimna izbira. Ali pa ga gledate iz občutka krivde, ker ste, vzemimo naključni primer, objavljali kolumne Vesne Vuk Godina. Evrosong kot pokora je še bolj legitimen od fetiša. Morda ga morate gledati po službeni dolžnosti. V tem primeru ste bodisi med organizatorji bodisi med nastopajočimi ali pa celo stvar komentirate »v živo iz ljubljanskega studia«, kot se reče. Ker menda ni denarja, da bi Hoferja (komentatorja, ne trgovino) poslali tja, od koder je Hofer doma (trgovina, ne komentator).

A človek, ki je izumil hoferizme, bo imel letos težko konkurenco. Radijski del nacionalke namreč v ogenj pošilja mikrofonskega psihoterapevta in vodjo klinike Toplovod Miho Šaleharja, ki bo s pomočniki ob boku počel tisto, kar počne Hofer. Komentiral iz studia.

Bitka za oči in ušesa bo torej huda, in če ne spadate v katero od zgoraj naštetih rizičnih skupin, smo za vas na tem mestu pripravili nekaj navodil, kako gledati Evrosong in se ob tem celo zabavati. Ni nujno, da navodila upoštevate, in povsem možno je, da vam bosta Mihi oziroma Hofer popolnoma dovolj, pa vendarle:

Najprej potrebujete twitter račun. Če ga še nimate, je to morda primeren trenutek, da si ga omislite. Stvar zna biti kar uporabna, ne le za spremljanje evrovizije, pač pa tudi drugače. Denimo za hitro obveščanje o izginulem triletniku iz Velenja, ki so ga kmalu tudi srečno našli. Ali pa za hahljanje ob branju zbadljivk, ki si jih namenjata Barack Obama, ki je ravnokar dobil svoj predsedniški twitter račun, in nekdanji predsednik Združenih jim držav Amerike ter verjetni bodoči prvi mož Bill Clinton.

A Evrosong brez twitterja je kot riba brez bicikla. Zato nekaj uporabnih nasvetov:

Uradni hešteg dogodka je #Eurovision, uporabljajo pa tudi #Eurosong ali #esc2015. (esc = Eurovision Song Contest, če ste se morda spraševali). Ker je Evrosong vendarle velika stvar in ker Avstrijci očitno vedo, kaj delajo, so se z družbo twitter dogovorili tudi za »hashflags«, oziroma heštege z zastavicami. Če boste tako poleg #Eurovision napisali tudi oznako države, npr #SLO, se bo v vašem tvitu izrisal tudi stiliziran logo Evrosonga v nacionalnih barvah. Ljubko.

V Podalpju stvari sicer tečejo nekoliko drugače in tviteraši bolj ali manj uporabljajo hešteg #evrovizija in izpisane heštege držav, denimo #finska. Ali pa #švica. Čemur mora obvezno slediti #ricola (ampak to je že druga zgodba). A čeprav je ločen od mednarodnih tokov, se v blatnodolski evrovizijski mehurček vendarle izplača kukati, tudi zaradi heštega #hoferizmi.

Andreju Hoferju namreč v dve-in-večurnem programu uide marsikakšna epska prijava. V prvem, torkovem polfinalu je o mladih danskih predstavnikih tako dejal, da 'fantje gotovo še ne vedo, kaj je to položnica v življenju', in požel odobravanje tviterašev. Še bolj jih je nasmejal, ko je ocenjeval finančno konstrukcijo odrskih posebnih učinkov. Skratka, čeprav si včasih želimo, da bi utihnil, Hoferja pravzaprav ne damo. Voditelja. Trgovine si narod tako in tako izbira sam.

In tako se boste prvič po dolgem času ob gledanju televizije spet neskončno zabavali, namesto da bi nanjo kričali ali vanjo metali stvari.

Ostane nam le še upanje, da se bo nacionalka končno enkrat ojunačila in med prenosom Evrosonga začela na ekranu v živo objavljati tvite.

Si upa? ;) #retoricnovprasanje

***

Aljaž Pengov Bitenc ni neznano ime. Nasprotno, med tviteraši je znan pod vzdevkom @pengovsky, na spletnem radiu Kaos opravlja naloge urednika in novinarja, na straneh Nedela pa v vlogi političnega komentatorja sooblikuje družbeno klimo. Mnenj, ki praviloma ne ostanejo neopažena, ne deli le v slovenskem, ampak tudi v angleškem jeziku; je tudi avtor bloga Sleeping with Pengovsky (sex and politics).

Berete ga lahko tudi kot rednega blogerja na Delo.si. Njegove prispevke objavljamo vsak drugi četrtek ob 12. uri.