Sokol s kislim nasmehom

Ob takšni nerodnosti se je težko znebiti vtisa, da premieru nekdo namerno škoduje.

Objavljeno
18. december 2017 07.00
Posodobljeno
18. december 2017 07.00

Predsednik vlade Miro Cerar bo, kot kaže, uspešno pririnil do konca mandata. Čeprav se zdi, da česarkoli se loti, mu nikakor ne uspe narediti prav. Odločitev po ujmi, ki je zajela Slovenijo, ko je premier z delegacijo v zadnjem hipu odpovedal polet z vladnim letalom na pariško podnebno konferenco, je lepa ilustracija premierove zagate.

Prva informacija iz kabineta, da polet v Pariz odpade zaradi okvare vladnega falcona, je zgolj dala streliva Cerarjevim kritikom. Pojavila so se ugibanja, da se je kabinet preprosto zlagal. Uradna informacija z ministrstva za obrambo, da je pilotu in kopilotu »svetila lučka« za napako na zavornem sistemu, ki so jo odpravili v 15 minutah, delegacija pa je medtem spremenila načrte, dvoma ne odpravi.

Zakaj šef vlade ni preprosto dejal, da se je poletu v Pariz odpovedal zato, da obišče od ujme prizadete ljudi v Bohinju? Čeprav bi to bila laž, bi ji bilo lažje in predvsem bolj prijetno verjeti kot informaciji o okvari letala, ki jo, zavito v celofan, zanika celo odgovor obrambnega ministrstva.

Zakaj so se odločili za eno, in ne za drugo neresnico? Odgovor morda pozna kateri od številnih svetovalcev, ki loščijo premierovo javno podobo. Ob takšni nerodnosti se zunanji opazovalec težko znebi vtisa, da premieru nekdo namenoma škoduje.

Vlada nima sreče s poslovnim reaktivcem, ki so ga kupili pred 15 leti. Postopek nakupa letala je začel že pokojni Janez Drnovšek leta 2001, vroči kostanj je leto kasneje padel v roke njegovemu nasledniku Tonetu Ropu. Od tedaj se redno pojavljajo vprašanja o smotrnosti tega nakupa. Za lase privlečeni argumenti, da protokolarni zrakoplov lahko služi tudi za prevoze ranjencev, takšne dvome le še dodatno podžgejo. Ali je za malo državo res nujno, da svojim voditeljem zagotavlja letenje v zasebnem letalu? Na to vprašanje bi si morali odgovoriti pred nakupom falcona. Če ga že imajo, pa je najbolj smotrno, da ga uporabljajo, kadar je priložnost za to. Karseda racionalno, seveda.

Nesrečni falcon ni le 30 milijonov evrov vredno letalo, ampak je uporabno orožje opozicije. Gotovo ste spregledali, da je zgolj v zvezi z januarskim poletom na rokometno tekmo v Pariz opozicijski poslanec Vinko Gorenak vladi postavil osem pisnih poslanskih vprašanj, tri ustna poslanska vprašanja in dve zahtevi za dostop do informacij javnega značaja. »Vsi, ki me pozivate k odstopu, ki me napadate, gospodje iz opozicije, saj se boste potem pobili za moje nasledstvo,« se lahko spomnimo vizionarskih Drnovškovih besed po skoraj vsakem falconovem vzletu. Duh prekaljenega lisjaka pa se nam z neba, visoko nad falconovim najvišjim dosegom, kislo nasmiha.



Sokol s kislim nasmehom

Letalo falcon Foto: Uroš Hočevar / Delo