Tišina, prosim!

Čas je za molk, hitro pripravljanje kovčkov in slovo od vodstvenih položajev.

Objavljeno
14. marec 2016 19.09
Tina Kristan
Tina Kristan

Nekatere fakultete so si več let nezakonito izplačevale dodatek za stalno pripravljenost. To ve že skoraj vsak državljan (in še kakšen tujec), in to samo zato, ker pristojni niso znali prevzeti odgovornosti - javnosti priznati, da morajo biti v stalni pripravljenosti gasilci, zdravniki in drugi, ki rešujejo življenja, nikakor pa ne visokošolski funkcionarji. Poleg tega niso vsi brez zavlačevanja vrnili nezakonito izplačanega. Pa tako preprosto bi lahko bilo.

Namesto tega smo dobre tri mesece poslušali, da univerza dodatka ni dovoljevala, da o tem niso vedeli nič, ne sedanji in ne prejšnji rektor, da so izključno dekani odgovorni, ker so dodatek samovoljno dodelili. Za večino to sicer velja, ne pa za vse.

Danes namreč objavljamo dokument, sistemizacijo delovnih mest, v kateri univerza s podpisanim tedanjim rektorjem Stanislavom Pejovnikom svoji članici, fakulteti za matematiko in fiziko, med drugim sporoča, da dodatek za stalno pripravljenost pripada tudi dekanom in prodekanom. Tega dokumenta nekdanji dekan fakultete ni privlekel na dan jezen, ker so se vodilni na univerzi v zadnjih mesecih sprenevedali, temveč da napade komisijo za etična vprašanja, ki si je dovolila na glas povedati, da je bilo izplačevanje dodatka neetično. Kaj bomo zdaj poslušali v prihodnjih mesecih? Za visoko šolstvo bi bilo dobro, da ne prav veliko.

Novinarju je res najlažje odgovorne pozvati k odstopu. Tokrat tega ne počnemo, ker je nekdo naredil napako - vsakdo, ki dela greši -, pač pa zato, ker je to nujno, saj so nekateri s svojimi dejanji povzročili visokemu šolstvu že dovolj škode in ker ne doumejo, da je po desetletjih sprehajanja po vodstvenih položajih prišel čas, da obmolknejo, hitro in tiho spakirajo kovčke ter se visokemu šolstvu (in tudi javnemu sektorju) ne približajo več.