Županski Muscolo

Ko župan zagreši hude napake, ga je v večinskem sistemu težko odstaviti.

Objavljeno
11. december 2016 18.26
Peter Jančič
Peter Jančič
Župana je na rednih volitvah težko odstaviti. Če ne zagreši hudih napak in ima nekaj voditeljskih sposobnosti, oblast z lahkoto ohrani več mandatov. Veliko lažje kot premier na državni ravni. Parlament bo ta teden odločal o novosti, da bi župane lahko odstavljali tudi predčasno. Da bo jasno, o kom govorimo: najbolj znani župani z več mandati so Zoran Janković v Ljubljani, Boris Popovič v Kopru, Bojan Šrot v Celju.

Tudi če župan zagreši hude napake in ima veliko nasprotnikov, se ga je v večinskem sistemu težko znebiti. To se je pred leti pokazalo v Mariboru, kjer je nekdanji župan Franc Kangler odstopil šele po dlje časa trajajočih in tudi nasilnih protestih, ko so kamnite kocke letele celo po nič krivih izvajalcih volilnih postopkov. Ideja odpoklica izvira prav iz konfliktov ob Kanglerju. V državnem zboru nameravajo novost ta teden uzakoniti poslanci SMC Mira Cerarja, Desusa Karla Erjavca in ZL Luke Mesca. Podprla jo je tudi vlada, češ da pomeni »krepitev integritete in večjo odgovornost na lokalni ravni«.

A pri institutu, ki ga podrobno predstavljamo, je nekaj dilem. Ena je, koga, če sploh, bo zadel. Predlagan je zelo visok delež podpisov, ki jih bo treba zbrati v mesecu dni, da bi v občini dosegli odločanje o odpoklicu župana. V velikih občinah je štirikrat višji kot za referendum na državni ravni. V manjših pa še precej višji. Če bo ta delež kje že dosežen, to še ne bo pomenilo, da bo župan odstavljen: lahko se izteče v nenavadno inflacijo številnih zaporednih glasovanj, po katerih bo spet vladal Kangler.

Iz zadnje različice paketa sprememb volilne in funkcionarske zakonodaje Muscolo ta institut še ni izpadel. Pa še za tega se, če ga bo ta teden večina ubranila, lahko izkaže, da več integritete in odgovornosti, ki ju poskuša zagotoviti, ne odtehta nujno stroškov in sitnosti, ki jih lahko povzroči.